Facebook hozzászólás
7 253

A mi gyerekünk egész éjjel eszik! Ez normális?

A babák nem olvasnak szakkönyveket, amelyek arról írnak, hogy mikor és mennyit kell enniük. Ha éhesek, akkor bizony felébrednek még éjszaka is, hogy jóllakjanak. Vajon mi befolyásolja az éjszakai éhséget? Meddig normális, ha éjjel felkel a baba enni? Most megtudhatod!

Az újszülött csecsemő gyomra szűk, ezért akár másfél–két óránként is felébredhet éjszaka enni. Ez az időszak azonban nem tart hónapokig: ha a baba igény szerint szopizhat az első hetekben éjszaka is, akkor hamar ritkulni kezdenek az éjszakai ébredések, és beáll valamiféle rendszer az éjszakai evésekben. Az igény szerinti szoptatás az első hetekben azért is jó, mert így az anyuka és a baba bioritmusa egymásra hangolódik, azaz a kicsi akkor fog éjszaka felébredni, amikor az anyuka egyébként is a felszínes alvási szakaszba ért, ezért könnyebben felébred majd, és nem esik nehezére visszaaludni sem.

Nem rossz szokás, hanem tényleg éhes – Kép: wikimedia

A 37. hét előtt vagy kis súllyal született babák gyakrabban esznek éjszaka is, hiszen az emésztőrendszerük éretlenebb az időre született babákénál, és be kell hozniuk a súlybeli lemaradásukat is.

Növekedési ugrásról lehet szó, ha a baba korábban nagyjából kiszámítható időpontokban ébredt, most pedig hirtelen gyakrabban kel, és jóízűen eszik. Nagyjából 3 és 6 hetesen, valamint 3 hónaposan és 6 hónaposan van egy-egy nagyobb növekedési ugrás, de természetesen ebben is lehetnek egyéni eltérések. Ilyenkor a nappali gyakrabb szoptatás segíthet abban, hogy nőjön a tejmennyiség, és néhány nap után helyreáll a rend.

Nem csak a kisebb súlyú, lassan hízó babáknaklehet szükségük éjszaka evésre. Ahogy nő a testsúly, nő a tápanyagigény is, ezért fordulhat elő, hogy a korábban éjjel csak egyszer-kétszer ébredő baba megint elkezd 3 óránként enni éjszaka. Ez teljesen normális jelenség.

A csecsemőknek kicsi a gyomruk és gyors az emésztésük. Ebben lehetnek egyéni különbségek: vannak babák, akiknek lassabb az emésztése, van, akinek gyorsabb. Ez utóbbi csoport gyakrabban ébredhet éjjel enni. A hozzátáplálás megkezdése sem feltétlenül változtat ezen, hiszen az elsőként adott pépek, gyümölcsök nem igazán laktatók. A gyorsabb emésztésű babák gyakran csak a darabos ételekre való teljes áttérés után bírják ki egész éjjel evés nélkül.

„Kabbe” ezt most anyuci kedvéért!
A gyerekkel többféleképpen lehet megutáltatni az evést. Többek között azzal is, ha olyan ételeket tuszkolunk belé, amit gyűlöl, ám szerintünk meg egészséges. De akár úgy is, hogy órákig ültetjük egy tál leves mellett, amíg meg nem eszi. Pedig nálunk jobban csak a gyerek tudja, hogy mit, mikor és mennyit kell ennie.

Minél többet mozog a baba, annál nagyobb az energiaigénye. Viszont pont abban az időszakban, amikor kúszni-mászni kezd a kicsi, a sok élmény miatt gyorsabban elintézi a nappali evéseket – amit aztán éjjel pótol be. Ezen segíthetsz azzal, ha nappal nyugodt körülmények között, félhomályos szobában eteted.

A szomjúság is állhat az éjszakai ébredés hátterében. Különösen nyáron, nagy melegben, de ősztől tavaszig túlfűtött, száraz levegőjű lakásban is előfordulhat, hogy a baba inni ébred fel éjszaka. Ilyenkor az anyatejből gyakran csak a vizesebb első tejet fogyasztja el, de az is lehet, hogy ha már felébredt, megtömi a pocakját is.

A babák többsége másfél éves korig legalább egyszer felébred éjszaka enni. Nem rossz szokásból teszi ezt, hanem azért, mert tényleg éhes. Ha ilyenkor cumival, teával vagy vízzel „becsapják”, megpróbálják leszoktatni az ébredésről, akkor lehet, hogy átmenetileg visszaalszik, de rövid időn belül ismét fel fog ébredni, mert még mindig éhes. A praktikák alkalmazása helyett jobb igény szerint etetni a kicsit, figyelni, mikor mennyit eszik nappal és éjszaka – nagyon hasznos erről naplót vezetni, mert gyakran összefolynak a szoptatási-etetési időpontok egymással –, így objektív képet kaphatsz arról, mennyit is eszik valójában a babád, min lehet, és min nem szükséges változtatni.

Mikortól ehet a baba gyümölcsöt?
Mikortól adhatunk a babának gyümölcsöt? Milyen formában célszerű adni, és mennyit? Minden szülőt foglalkoztat ez a probléma, különösen így nyáron, amikor gyümölcsszezon van. Segítünk néhány ötlettel!

Ha igény szerint etetjük, akkor hamar megtanuljuk felismerni azt is, mikor nem az éhség ébreszti fel a babát éjszaka. Egyéves korig, ha a baba 3-4 óránként felkel és eszik, akkor valóban éhségről van szó. Ha elkezd rendszertelenül és nagyon gyakran akár fél-egy óránként ébredni, és az evés után sem tud visszaaludni, nyugtalan, akkor valamilyen más ok miatt ébredt fel (például fogzás, betegség). Viszont ilyenkor sem lehet kizárni azt, hogy nem éhes vagy szomjas is.

Tévhit, hogy az éjszakai szopizás rossz szokás, ami elhízáshoz vezet. Épp ellenkezőleg: az igény szerint etetett babák hamarabb megtanulják felismerni, mikor éhesek valóban, képesek lesznek szabályozni az éhségérzetet, míg az órára etetett babáknál gyakrabban fordul elő, hogy túleszik magukat, kapkodva esznek, ami később táplálkozási zavarokhoz vezet (Forrás: kismamablog)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!