Facebook hozzászólás
253

10 remek tipp, hogy a gyerek olcsóbban és zölden induljon a suliba!

A környezettudatos nevelés nem az iskolában kezdődik, ám ott remélhetően egész tanévben tart. Felkészülnünk azonban már most kell a fenntarthatóság jegyében! Ehhez adunk tíz zöld ötletet szülőknek és diákoknak. Még nem késő!

Ezek a tippek ugyan most elsősorban az iskolakezdés idejére vonatkoznak, de sok közülük olyan, hogy lényegüket akár egész évben szem előtt tarthatjuk. Mindenesetre próbáljuk meg!

1. Csak olyan dolgokat vegyünk, amelyekre valóban szükség lesz az iskolaévben!
Első lépésként készítsünk leltárat! Nézzünk körül otthon, és írjuk össze, mi az, amit még tudunk használni: ruhák, cipők, iskolatáskák, egyéb felszerelés (ceruzák, tollak, vonalzó stb.). Leltározás közben jó eséllyel eddig még használatlan toll-, ragasztó- és jegyzetfüzet-készletekre is bukkanhatunk. A megunt tárgyak se eldobandók! Díszítéssel új külsőt adhatunk nekik. Vessük össze a meglévő dolgok listáját az iskolától kapott beszerzendőkkel, és pipáljuk ki, ami már megvan!

Csak azt és olyat vegyünk, ami kell! – Kép: Pixabay

2. Amit lehet, vegyük használtan!
Ha bútorra, biciklire vagy egyéb, másodkézből is beszerezhető termékre van szükségünk (például alig használt iskolatáska), nézzünk szét valamelyik internetes piactéren vagy adományboltban.

3. Az előző lépést kombinálhatjuk csere-berével is.
A nők körében népszerű ruhacsere mintájára szervezhetünk iskolacucc-cserét is a szomszédainkkal, barátainkkal, gyermekünk iskolatársaival! Az eseményt lebonyolíthatjuk a kertben, a ház előtt vagy a garázsban, de szervezhetjük valamilyen közösségi térben is. Különböző asztalokra, csoportosítva helyezzük el az egyes termékeket, azaz legyenek külön a tollak, ceruzák, kréták, filcek, mappák, uzsonnás dobozok, iskolatáskák és sportfelszerelések, hogy könnyebb legyen a keresgélők dolga. A résztvevőket kérjük meg, hogy tiszta és használható dolgokat hozzanak a sulipiacra.

4. Kölcsönözzünk!
A zeneoktatásban használt hangszereket, egyes sportfelszereléseket, kötelező olvasmányokat kölcsönözhetjük is! Csak azért ne vegyünk vadiúj trombitát, mert a gyermekünk ebben az évben azt szeretné kipróbálni a tavalyi gitár helyett.

5. Válasszunk környezetbarát tollakat, ceruzákat, irodaszereket!
A listánkon szereplő írószerekből szerezzünk be környezetbarát változatot, mint például lebomló kukoricakeményítőből készült toll, cserélhető betétes fatoll, újrahasznosított műanyagból készült tollak, környezetbarát lakkozású, ólommentes színes ceruzák. A ragasztó és festék legyen mérgező vegyszerektől mentes, vizes bázisú; a vonalzó – ha lehet – legyen fa.

Legyünk aktívak!
Szinte minden itthoni zöld bolt tart már környezetbarát irodaszereket, de számos ökotermék még nem elérhető hazánkban. Ha valaki alaposabban körülnéz a nemzetközi kínálatban, kiderül, hogy létezik PET-palackból készült iskolatáska, újrahasznosított műanyagból készült olló és részben lebomló körzőkészlet is. Számos környezetbarát termék kapható a méltányos kereskedelmet támogató szervezetek oldalain is. Ha a lakóhelyünkön működő papír-írószer üzlet(ek)ben még nem hallottak környezetbarát papírról, tollról és „palackos” táskáról, hívjuk fel rá a figyelmüket, és jelezzük, hogy lenne rá igény!

6. Ne halmozzunk felesleges készleteket!
Azokból a dolgokból, amelyeket nem használnak mindennap a gyerekek a suliban – mint a ragasztó, színes ceruza, sorkihúzó filc – nem kell nagyobb mennyiség! Ne csábuljunk el, ha olcsóbbra jön ki a 10 darabos ragasztó egységára – két tubusnál nem kell több egész évben.

7. Vigyázzunk az iskolai felszerelésre!
Kérjük meg gyermekeinket, hogy próbálják használható állapotban megőrizni a beszerzett holmikat. Egyrészt azért, hogy ne kelljen mindenből újat venni a következő évben, másrészt azért, hogy továbbadhatók legyenek majd testvéreknek, barátoknak, ismerősöknek.

8. Csökkentsük a papírhasználatot!
Bár a gyerekek nagy része gyakorlott internethasználó, a házi feladatok nagy része továbbra is papíron készül – ahogyan papírra jegyzetelnek és írnak dolgozatot is a diákok. Ettől függetlenül otthon odafigyelhetünk a papírfogyasztásra! Olyan füzetet, jegyzetfüzetet, mappát vegyünk, amely újrahasznosított, fehérítetlen papírból vagy fenntartható erdőgazdálkodásból származó fából (FSC) készült. Keressük a terméken a környezetbarát termékjeleket! Írjunk, nyomtassunk a papír mindkét oldalára.

9. Nem mindegy, mibe tesszük a tízórait!
A tízórait, ebédet, uzsonnának valót tegyük mosható, újrahasználható, PVC-mentes, hőtartó dobozba. Ne használjunk eldobható csomagolást – papír- vagy műanyag zacskót, alufóliát, folpackot –, papírszalvéta helyett vegyünk inkább textilt. Az innivalót töltsük kulacsba! Mit csomagoljunk? Egészséges, szezonális, lehetőleg helyben termelt alapanyagokból készítsük a szendvicset/falatoznivalót. A gyerekeket vonjuk be a hozzávalók kiválasztásába, így valószínűbb, hogy meg is eszik, amit kapnak. Ne csipsz és muffin legyen a tízórai! A gyümölcsök nemcsak egészségesebbek, de a csomagolásuk is lebomlik.

10. Séta, bicikli, busz: bejárás autó nélkül
Környezeti szempontból a séta vagy a bicikli a legjobb megoldás az iskolába járásra, és az autózás a legrosszabb. Ha az iskola kilométerekre van, használjunk tömegközlekedést. A kisebb autóforgalomnak köszönhetően csökken az üzemanyag-fogyasztás, a káros anyagok kibocsátása, és kevesebb lesz reggel és délután a dugó az iskolák, óvodák környékén. Ha muszáj autózni, a szülők összefoghatnak, és vihetik telekocsival felváltva a gyerekeket.

A tanév eleji környezettudatos ráhangolódás tartson ki egész évben. Ragaszkodjunk a jól bevált családi zöld szokásokhoz, a szemléletet pedig alkalmazzuk életünk más területein is. (Forrás: kislabnyom.hu)

Így kerül kevesebbe az iskolakezdés!
Mérlegeljük a tanácsok alapján, mi az, amire valóban szükség van már szeptembertől, és mi az, amit ráérünk később is beszerezni. Az olyan nagyobb beruházásoknál, mint a tanévkezdés, a tudatos, átgondolt költéssel elérhetjük, hogy ne terhelje meg jelentősen a családi kasszát a bevásárlás.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!