Facebook hozzászólás
236

A jóéjtpuszi is megteszi köszönet helyett?

Vitathatatlan tény,  hogy az édesanyák, még ha észrevétlenül is, a család működésének mozgatórugói. Egy országos reprezentatív kutatás arra kereste a választ, hogy milyen formában jelenik meg a gondoskodás a családok hétköznapjaiban, s mit tesznek az édesanyák a család életének zavartalan működéséért.

„A gondoskodás mára összetettebb feladattá vált, hiszen sokkal felfokozottabb életet élünk, mint régen. Éppen ezért a gondoskodás pluszfigyelemmel és több munkával jár, melyért cserébe olykor jólesik néhány kedves szó” – mondja Szvetelszky Zsuzsanna társadalomkutató, szociálpszichológus. A mindennapokban rejlő gondoskodás fontosságát a Pick Szeged Zrt. is felismerte, épp ezért számára az édesanyák és mindennapjaik kiemelten fontosak. A vállalat által felkért Conness Strategy and Development kutatócég tanácsadója, Atkári Csabaszerint a kutatás eredményei alátámasztják, hogy az édesanyák a család „bástyái”, ők törődnek a legtöbbet a családtagok testi és lelki egyensúlyával.

Az anyukák 97%-a leginkább a jóéjtpuszi-adását élvezi – Kép: LG

A gondoskodás az olyan mindennapi és rendszeresen végzett tevékenységekben nyilvánul meg leginkább, mint a vacsorafőzés, rendrakás vagy a másnapi ruha előkészítése – állapítja meg a kutatás, melynek során megvizsgálták azt is, hogy a gondoskodás elemeit mennyire tartják fontosnak és mellette élvezetesnek a válaszadók. Az anyukák szeretnek minden közös és érzelemhez kötődő feladatot, programot – a megkérdezettek 97%-a leginkább a jóéjtpuszi-adását élvezi, legkevésbé pedig a mosogatást szereti. „Az apukák szerint több tevékenység rutinszerű az anyukák által elvégzettekből, épp ezért nem gondolják, hogy az édesanyák örömmel végzik azokat. A rendrakást például az édesapák 88%-a fontosnak tartja, ezzel szemben az édesanyák mindössze 61%-a gondolja ugyanígy. A megkérdezett anyukák többsége feladja a házimunkával vívott harcot, ha úgy érzi, kevés az ideje, akkor azt a kicsi időt inkább a gyerek lelki életével való foglalkozásra fordítja” – tette hozzá Atkári Csaba. (Az apai jóéjtpuszikról sajnos nem született adat, s azt sem tudjuk, hogy az apukák milyen arányban állnak be segíteni a rutinszerű feladatok elvégzésekor – hiszen senki nem írja elő, hogy ezeket csak az anyukák végezhetnék el…)

A megkérdezett édesanyák 94%-a szerint a család megfelelő minőségű táplálása sarkalatos pontja az anyai gondoskodásnak, hiszen a gyerekek a teljes értékű táplálék biztosításával fejlődhetnek a legmegfelelőbben. Éppen ezért volt kíváncsi a Pick Szeged Zrt. arra, hogyan élik meg az anyák rohanó hétköznapok során az ételkészítéssel járó nehézségeket. „Ráadásul a családok életében az együtt töltött időnek, a közös étkezéseknek kiemelten fontos szerepe van, ekkor beszéljük meg a napi problémákat, egyáltalán beszélgetünk” – mondta Madarász László,a cég marketingigazgatója a vállalat sajtótájékoztatóján.

Nem kell választani az anyaság és a karrier között!
Manapság számos példa bizonyítja, hogy egy nőnek nem feltétlenül kell döntenie az anyaság örömei és a szakmai kiteljesedés között. D. Tóth Kriszta és Polyák Lilla is azt vallja, ügyes szervezéssel és egy kis lemondással összeegyeztethető a sikeres karrier az anyai örömökkel.

A legtöbb családban a főzés, az étel elkészítése jellemzően az édesanya feladata. Az úgynevezett „Mennyire is élvezem” skálán ez a tevékenység 23%-os kedveltséget ért el az anyukák körében. Ennek oka az, hogy az ételkészítés, a napi étkezés biztosítása a rutin területe, de a kreativitásé is egyben. Nagyrészt kötelességszerűen elvégzett napi feladat, de benne van az önmegvalósítás lehetősége is. Bár hasonló napi elfoglaltságnak számít, mint a mosás, a mosogatás vagy a takarítás, mégis sokkal nagyobb kihívást és egyben élvezetet jelent számukra, hiszen itt több lehetőséget kapnak arra, hogy a családdal való gondoskodás közben megvalósíthassák magukat. Polyák Lilla színművésznő ehhez hozzátette: „Elfoglalt édesanyaként fontosnak tartom, és odafigyelek arra, hogy gyermekeim minőségi hozzávalókból készült ételeket fogyasszanak. Úgy vélem, hogy az ételek és az étkezések minősége nagymértékben hozzájárul testi és lelki fejlődésükhöz. Nagyon jólesik, ha egy-egy étkezés után elismerik a munkám, megköszönik, és puszit nyomnak az arcomra. Ilyen visszajelzés után még nagyobb kedvvel látok hozzá a következő étel elkészítéséhez.”

A kutatás fontos része volt a köszönetnyilvánítás gyakoriságának mérése. Senki nem vitatja, hogy a gondoskodás milyen fontos nap mint nap, de vajon elég köszönetet kapnak-e érte az anyukák? Általánosságban elmondható, hogy az édesanyák kevés visszajelzést kapnak. A családanyák 1/3-a gondolja, hogy több köszönet járna a gondoskodásért, a férjek azonban jóval nagyobb arányban gondolták ezt.

5 tipp – ha gluténmentes étrendet akarsz
Egyre többen térnek át a gluténmentes táplálkozásra, egyesek orvosi javaslatra, mások az egészséges életmód jegyében. A lisztválasztás viszont sokaknak fejtörést okoz, de ma már számos lehetőség közül lehet választani.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!