Facebook hozzászólás
3 297

Gyakran fáj a gyerek hasa? Annak több oka is lehet!

Kisebb gyermekeknél és serdülőknél is gyakori panasz a hasfájás. A szülő sokszor tanácstalan, hogy a matekdolgozat vagy komolyabb stressz, iskolai konfliktus, esetleg valamilyen egészségügyi probléma áll-e a tünetek hátterében. Az okok feltárásában több minden segíthet, többek között a hasi ultrahang is.

A gyermekek számos trükköt bevetnek, ha egy időre szeretnék elkerülni az iskolát. A legáltalánosabb panaszok közé tartozik a fejfájás, a hányinger, a hasfájás. Ha ezek a tünetek mindig azonos tantárgyból történő feleléshez, témazáróhoz köthetők, akkor érdemes utánajárni, nincs-e konfliktus a tanár–diák kapcsolatban, ami ezt előidézheti. Ha a gyermek reggelenként rendszeresen rosszul érzi magát, az inkább valamilyen osztálytársakkal kapcsolatos problémára utalhat, ilyenkor is érdemes a tanároktól, barátoktól, ismerős szülőktől érdeklődni a gyermek iskolai magatartásával kapcsolatban.

A hasfájásnak lelki okai is lehetnek – Kép: Pixabay

A lelki problémák valóban sokszor okoznak gyomor-bélrendszeri tüneteket a gyerekeknél – mondja dr. Kövi Rita gyermekgyógyász, radiológus, az Ultrahang Központ főorvosa. Mindig érdemes ezt a lehetőséget is megvizsgálni, de ne essünk abba a hibába, hogy gyermeki „hisztiként” kezelünk, elbagatellizálunk valós egészségügyi problémát. Ha a gyermeknél ismétlődően erős, görcsös hasfájás jelentkezik, vagy szinte állandó tompa fájdalomra panaszkodik, annak több oka is lehet. Az ultrahangos vizsgálat során ki tudjuk zárni például az epekő jelenlétét, de fényt deríthetünk egyéb problémákra is. Ha a hasfájást puffadás, a belek gázossága okozza, akkor fontos megvizsgálni, hogy mi idézi elő a tüneteket. A háttérben lehet laktózintolerancia is, de okozhatja a belek gyulladása is, melyről az ultrahangképen látható megvastagodott bélfal árulkodhat. Összességében tehát az ultrahang segíthet kizárni a súlyosabb problémákat, vagy meghatározza a további vizsgálatok irányát.

Mit mutat a hasi ultrahang?
Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. Fájdalommentes és gyors eszköz az epehólyag-, vese- és hasnyálmirigy-panaszok kivizsgálására is.

A gyermek a vizsgálat előtt lehetőség szerint 3-4 órával már ne egyen. Erre elsősorban az epekő kizárása miatt van szükség, másrészt így az étkezés után esetleg jelentkező gázosság lefedheti a has egyes területeit, ezáltal nehezítené a vizsgálatot. Folyadékot viszont fogyaszthat bőségesen, sőt fogyasszon is, ezt kérni is szokták a szülőtől – magyarázza dr. Kövi Rita. Erre azért van szükség, mert a kismedence területe telt hólyaggal vizsgálható megfelelően. Ügyeljünk rá azonban, hogy az ital ne legyen szénsavas. Jó, ha a kisebb gyermeket előre felkészítjük a vizsgálatra, amely ugyan egyáltalán nem fájdalmas, de a tapasztalatok szerint a gyerekek eltérően reagálnak az orvosi rendelő, a vizsgálóasztal és az ultrahangos készülék látványára. Hogy mindez ne érje váratlanul, jó, ha előre elmondjuk, hogy egy asztalon fekve picit hideg „kenőcsöt” a hasára kenve fogják megnézni a tévében, hogy mi van a pocakjában. Ez általában segít enyhíteni a szorongást. (Forrás: mwww.ultrahangkozpont.hu)

Húzogassunk, vagy ne húzogassunk? Tanácsok fiús szülőknek
Állandó kérdés a fiús babák esetében, és még mindig vannak tévhitek ez ügyben is. Megoszlanak a vélemények, hogy kell-e, szükséges-e a fiúgyermekek nemi szervén az előbőrt húzogatni, vagy sem. Erre az egészségügyi kérdésre kerestük a választ.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!