Facebook hozzászólás
657

A szelfi függőség 10 biztos jele

Van, aki már az ébredését is kiposztolja, aztán a kávéját, az ebédjét, a családját, a szerelmét és napjának szinte minden mozzanatát, miközben azt lesi, hányan kommentelik és lájkolják. Mikortól beszélhetünk beteges függőségről, személyiségzavarról? Azért csak figyeld magad…

Az Oxford Dictionary a 2013-ban az év szavává választott selfie-t úgy definiálta, mint „olyan fotó, amelyet valaki önmagáról készít webkamerával vagy okostelefonnal, és feltölti egy közösségi médiaplatformra.”

Funkcióját tekintve két táborra lehet osztani a szelfizőket :

  1. online naplózás. Lényege , hogy azt rögzíti, hogyan szeretnének visszatekinteni az életükre. Mindezzel valójában önmagukra reflektálnak, önmagukat szeretnénk jobban megismerni
  2. lájkgyűjtés. Itt a hangsúly nem önmagukon van, hanem a többieken, vagyis a szelfi leginkább másoknak szól. Funkciója lehet például elfogadottság, folyamatos jelenlét, népszerűség elérése.

Mint minden új jelenségnek így  a szelfizésnek is  van pozitív és negatív hatása, amely különböző területeken jelentkezhet – magyarázza Gelsei Bernadett mentálhigiénés szakember a pszichológuskereső.hu oldalon megjelent cikkében.

selfie-465560_960_720
Kép: Pixabay

Politikai hatás : politikusok megmutatják magukat egy közvetlenebb módon, így  népszerűségük emelkedik.
Gazdasági tényező,  például vásárlási döntéshozatalban segít a fotók elküldése .
Társadalmi hatás : a szelfi segíti az önkifejezést, ugyanakkor függővé és kiszolgáltatottá tesz a folyamatos visszajelzések várása. A személyes életünk nagy része nyilvánossá és lekövethetővé válik, és észrevétlenül beépül a mikrotársadalmi elvárásokba, ezáltal leszűkíti az intimitást, privát életteret.

Amerikában és Európában elkezdődtek a kutatások, hogy jobban megértésék a szelfizők motivációját, személyiségüket és használati szokásaikat, mivel egyre inkább lehet tartani attól, hogy egy újfajta mentális zavar kezd kialakulni: a szelfi függőség. Ezek a kutatások azt támasztják ála, hogy a legtöbbet szelfizőkre   az alacsony önbecsülés és a nárcizmus  jellemző. Természetesen ezen felül fontos, hogy milyen a személyiségjegye az egyénnek, például az extrovertált személyiség gyakrabban és többet szelfizik, mint az intorvertált személyiség.

 Mi is a szelfi függőség valójában?

Rögeszmés/kényszeres vágy, hogy képeket tegyen fel a személy önmagáról különböző közösségi oldalakon. Ez egy módja annak, hogy a hiányzó önbecsülést és intimitást megélje, vagy éppen pótolja.
A viselkedési függőséghez hasonlóan, jellemzően bordenline személyiségzavarként értelmezik és megkülönböztetnek  akut és krónikus tüneteket.

10 biztos jele a szelfi függőségnek

  1. Reggelt már szelfi készítéssel indítja, ehhez előtte rá is készül (smink, haj, ruha elkészítés, kiválasztás). Ez elég sok időt vesz igénybe, ezért vagy min. 1 órával korábban kell kelnie, vagy késni fog.
  2. Napi 3 vagy annál több szelfi posztolása valamilyen közösségi médiában. Minél több arcát szeretné megmutatni, minél izgalmasabb helyzetben azért, hogy tesztelje azokat, viszont nem érzékeli a veszélyt, amibe magát sodorhatja. Pl. extrém szelfizés, ami valamilyen veszélyes helyzetben való önfotózás.
  3. Napi 6 vagy annál több, szelfi/csoportos szelfi posztolása.
  4. Egy sikeresnek mondott szelfi elkészítése előtt minimum 50 fotót készít magáról. Folyamatosan kattint, és mindig talál valami kifogást, miért nem tetszik neki a kép. Így észrevétlenül múlik el az idő, és egyre türelmetlenebb, feszültebb és frusztráltabb lesz.
  5. 10-20 percenként ellenőrzi az összegyűjtött lájkokat és kommenteket. Bármilyen helyzetben lehetőséget talál, hogy ránézhessen a képre, ezért folyamatosan a kezében van a telefon és kényszeresen nézegeti.
  6. Ha egy szelfikép nem kap a saját elvárásának megfelelő mennyiségű lájkot, vagy pozitív kommentet, akkor erős düh, harag vagy csalódottság érzés jelenik meg, amit nem tud enyhíteni önmagában.
  7. Egyre inkább erősödő frusztráció megjelenése, hogy nem képes megragadni a tökéletes önarcképet.
  8. A tökéletes szelfi elérése érdekében egyre gyakrabban érzi úgy, hogy külseje nem megfelelő, erős negatív kritika jellemzi. Egyre többet gondol arra, hogy plasztikáztatni kellene magát, vagy fogyókúráznia, vagy többet kellene edzenie.
  9. Bármikor, bármilyen helyzetben képes elővenni a telefonját, hogy szelfit készítsen. Semmilyen erkölcsi, morális vagy tiltó gát nincs már benne. Például képes egy halálos közúti balesetnél is szelfit készíteni.
  10. A legtöbb idejét a szelfi készítés körül dolgok foglalják le. Elhanyagolja az élő kapcsolatait, helyette a szociális médiákból jövő kapcsolatokat részesíti előnybe.

A szelfi függőség valójában viselkedési függőség, erős vágy és sóvárgás jellemzi, rövid kielégülési szakasszal, majd újból jön ez a körforgás, amit nehéz kezelni. Nem beszélve arról, hogy éppen a pillanatnak való élés, az itt és most élményét veszi el tőlünk, ezért érdemes tudatosan kontrollálni ezt a fajta viselkedésünket, amíg nem késő.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!