Csökkentsd, növeld, kerüld! – 6 jó tanács a sikeres érettségihez!
Még néhány nap, és és megkezdődik a 2016/2017-es tanév tavaszi érettségi időszaka. A felkészülés hajrájában van pár bevált tippünk, melyek segítségével szinte biztos, hogy eredményesebb és stresszmentesebb lesz a vizsga.
1. Csökkentsd az érettségi jelentőségét, ne a ” nagy megmérettetésként” ként tekints rá!
Tudatosítsd magadban, hogy ez is egy ismételhető számonkérés, a következő időszakban újra be lehet jelentkezni, és lehet javító vizsgát tenni, ha nem, vagy nem úgy sikerül, ahogy szeretnéd. A középiskola és a felsőoktatás megkezdése között egy kis kitérő például a munka világába, kifejezetten hasznos is lehet, érettebbé tehet, növelheti a tanulási motivációt, megerősítheti vagy módosíthatja a választási irányt. Attól, hogy esetleg egy vizsga nem sikerül, nem dől össze a világ, nem fognak kevésbé szeretni a barátaid, a szüleid, a tragédiák nem itt kezdődnek …
2. Növeld a tanulási motivációt!
Tűzz ki vonzó jutalmat magadnak, amit majd akkor realizálsz, ha befejeződtek a vizsgáid. Ez lehet egy jó könyvnek az elolvasása, vagy egy jó kirándulás a barátaiddal, pároddal. Lehet egy új ruha, egy ismeretlen helynek a felfedezése, valamilyen tevékenységnek a kipróbálása, megkezdése (pl. vitorlás tanfolyam, Balaton átúszás, jogosítvány-szerzés), egyeztess a szülőkkel, hátha tudnak valamit támogatni a vágyaidból.
3. Kerüld a negatív gondolatokat!
Ne hagyd, hogy a szorongás úrrá legyen rajtad. Ha jönne az az érzés, hogy „nekem ez úgysem megy, úgysem sikerül”, hessegesd el azzal, hogy erre most épp sem időd, sem szükséged nincs. Vágj bele egy kísérletbe, melyben mindent pozitívan fogalmazol meg.
Tehát: „úgyis sikerül, hisz évente százezernél több ember leérettségizik, én is közéjük fogok tartozni”. A „már csak hat hét” helyett „még hathétnyi időm van magyar írásbelire való készülésre, a többihez meg még több”. Nincs olyan, hogy „semmit sem tudok” a megengedett: a „mennyi mindennel tisztában vagyok már, és milyen jó, hogy rájöttem arra, hogy itt még hiányzik valami, mert most még tudom pótolni”.
4. Készíts időbeosztást, haladj terv szerint, ne halogasd a tanulást, ne töltsd pótcselekvésekkel az idődet!
Tervezd meg a napjaidat, határozd el, mikor, melyik tárggyal mennyi időt foglalkozol, mekkora anyagrészt kell átvenned meghatározott idő alatt. Ha az idő végére értél, hagyd abba akkor is, ha a betervezett anyagrészt még nem dolgoztad fel, és haladj tovább az eredeti terved szerint. Amíg suliba kell menni hetente, majd az önálló, otthoni felkészülésnél naponta, esetleg kétnaponta iktass be tartaléksávot, melyet belátásod szerint hasznosíthatsz. Visszatérhetsz a korábban félbehagyott anyagrészhez, gyakorolhatsz valamit, elmélyülhetsz egy érdekesebb részben vagy pihenhetsz is- ajánlja dr.Rostás Rita pszichológus.
A beosztás segít a halogatás elkerülésében. Ne keress kifogásokat tanulás helyett. Most ne törődj azzal, hogy miért nincs rend az asztalon, a szobában, ne foglalkozz vele, hogy a körülötted lévő rend visszahat a gondolatok rendezettségére is. Ez ugyan lehet, hogy általában igaz, de tartok tőle, hogy jelen helyzetben inkább kerülőút lenne. Legyen a hátralévő idő mottója, hogy a zseni átlátja a káoszt is! Mindent bele! Állj neki!
5. Váltogasd a tanulandót!
Könnyebb az anyagra koncentrálni, ha tudod, hogy csak meghatározott belátható időt tölthetsz vele, azt javaslom, 40-120 perc közötti mennyiséget engedélyezz egyszerre. Váltogasd, hogy mikor melyik tárggyal kezded, lehetőleg eltérő tantárgyakat tanulj egymás után, matematika után ne fizika következzen, magyar után ne a történelem. Változtass a módszereden is, ha elfáradtál, vagy úgy érzed, nem elég hatékony, ahogy eddig készültél. Lehet, hogy jegyzetelni kéne, kérdéseket megfogalmazni, ábrát szerkeszteni. Vannak, akiknek a társak jelenléte is ösztönző hatású.
6. Ne merítsd ki a szervezeted!
Alvásra nagy szükséged van. Egyél rendszeresen, a főétkezések között, tanulás közben is csemegézhetsz gyümölcsöt, egy-egy szelet csoki is megengedett időnként. Ne felejtkezz meg a folyadékbevitelről sem! A mozgásos tevékenységek a kikapcsolódás mellett segítenek a stressz-levezetésben is. A rájuk fordított idő- és energiabefektetés megtérül! De azért észszerűen, az elsődleges feladat most az érettségire készülés, a maratoni táv lefutása majd esetleg egy következő cél lesz! (Forrás: pszichológuskereső)
Hozzászólás zárolva.