Facebook hozzászólás
571

Veszélyben az adatbázisunk

Szeretjük a digitális eszközöket, könnyebbé teszik a kommunikációt, és képesek rengeteg adatot, információt tárolni. De miközben ismerjük az internethasználat veszélyeit is, mégsem figyelünk a biztonságra. Milyen óvintézkedéseket kellene tennünk?

A Kaspersky Lab legújabb kutatása szerint az emberek többsége felismerte, hogy kibercsapdák fenyegetik az adataik biztonságát, a válaszadók 73%-a szerint a számítógépes bűnözők és a hackerek nagy kockázatot jelentenek, és 65%-a úgy véli, hogy a rosszindulatú programok jelentik a magas kockázatú veszélyt. Ez azonban ellentétes azzal, hogy az emberek nem sokat tesznek meg az általuk fontosnak vélt adatok védelme érdekében.

Kell egy biztonságos jelszó is Kép: Pixabay
Kell egy biztonságos jelszó is Kép: Pixabay

Súlyos aggodalomra ad okot, hogy az emberek csupán fele védi eszközeit egy jelszóval: a kérdőívet kitöltők 53%-a az okostelefont, 42%-a a tabletet és 48%-a az asztali számítógépet. Minden tizedik ember egyáltalán nem tesz semmit az adatainak védelméért (19% a tableten, 10% a számítógépen és 11% az okostelefonon nem használ informatikai biztonsági szoftvert). Annak ellenére, hogy sokan tartanak a számítógépes bűnözőktől és a rosszindulatú programoktól, pusztán 30%-nak van általános biztonsági megoldása a számítástechnikai eszközeiken.

A felhasználó észlelése és a valóság között helyezhetjük el a meggondolatlan viselkedést, valamint annak az adatkockázatra gyakorolt hatását. Az emberek majdnem fele (47%) vallja be, hogy saját figyelmetlensége veszélyezteti az adatbiztonságot, további 19% elismeri, hogy az elveszett adatokat sok esetben ők maguk törölték véletlenül.  A legtöbb alkalommal (23%) az adatok eltűnése a készülékek sérülése miatt következik be.

Az emberek főként a fotókat és videókat tekintik a legértékesebb és egyúttal pótolhatatlan adataiknak, ugyanakkor kiderült, hogy ezeknek az „adatoknak” az elvesztése legtöbb esetben a készülékek elhagyása (44%) miatt történik. A számítógép-felhasználók 37%-a és a tablethasználók 30%-a tapasztalta ugyanezt.

Mit tehetünk szülőként? Veszélyben a netgeneráció!
A magyar gyerekek átlagosan 9 éves korukban kezdik el önállóan használni az internetet, és az EU-s átlagnak megfelelően 11 százalékuk találkozik a weben szexuális tartalmakkal. Ugyanakkor a szülői kontroll és támogatás hazánkban jóval átlag alatti. Mit tehet a szülő, ha szeretné gyermekét biztonságban tudni a világhálón?

„Azokat az adatokat, amelyeket a mindennap használt készülékeinken értékesnek és fontosnak ítélünk meg, elhanyagoljuk, és nem kapják meg azt a számítógépes védelmet, amelyet megérdemelnének. Fontos, hogy biztosítsuk azoknak az eszközöknek az informatikai védelmét, amelyeken emlékeinket és adatainkat tároljuk – függetlenül attól, hogy épp melyik eszközt és hol használjuk. Minél több eszközt használunk adataink tárolására, annál nagyobb biztonságban tudhatjuk azokat. Csak így tudjuk az eszközök sebezhetőségét kivédeni és megóvni adatainkat a visszaélésektől.” – nyilatkozta Andrei Mochola, a Kaspersky Lab Head of Consumer Business részlegének vezetője.

Az értékes adatok védelmének érdekében a felhasználók számos egyszerű óvintézkedést hajthatnak végre. Ha feltöltik az adatokat a felhőbe, akkor azok könnyedén letölthetőek, ha valamilyen módon eltűnik egy készülékről. Az érzékeny adatok és jelszavak titkosításával az adatokhoz való hozzáférés sokkal nehezebbé válik, ha a  készülék rossz kezekbe kerül. A jelszókezelők segítenek létrehozni és tárolni a biztonságos jelszavakat.

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!