Facebook hozzászólás
194

Szeretlek, mert Vagy!

Ebben a kaotikus és magányos emberekre kárhoztatott világban, ki vagyunk éhezve mások feltétel nélküli pozitív elfogadására Ez a magatartásforma kezdetben az orvos-beteg viszonylatban ütötte fel fejét, aztán később elterjedt az intim emberi kapcsolatokban is. Személy szerint bízom benne, hogy a feltétel nélküli elfogadás járványszerűen el fog terjedni előbb-utóbb az emberi faj egyedei között… 

Életünk mélységét és irányultságát alapvetően meghatározza a tény, hogy képesek vagyunk-e feltétel nélküli pozitív elfogadáson alapuló kapcsolatot teremteni másokkal.

Carl Rogers, a humanisztikus pszichológia atyja, és a fogalom életrehívója szerint, a feltétel nélküli pozitív elfogadás iránti igényünk olyan erős lehet, hogy legalapvetőbb emberi-biológiai szükségletünket is háttérbe szoríthatja. Sajnos ezen tétel bizonyítására sok példát fel lehetne sorolni.

Alapvető emberi szükségletünk, hogy feltétel nélkül elfogadjon környezetünk. Ez leginkább a gyerek-szülő kapcsolatban nyilvánul meg. Bármit megtennénk anyánk vagy apánk szeretetéért, sőt van, aki még felnőttkorában is úgy érzi, meg kell küzdenie az elfogadásért.

Szeretlek, mert vagy– sugározza az édesanya személye gyermeke felé. A gyereknek pedig abban a légkörben kell felnőnie, ami azt érezteti vele: pusztán azért, mert létezem, mert vagyok, szeretnek. Nem kell elvárásoknak megfelelnem, nem kell színjelesnek lennem az iskolában, nem kell hosszú hajat növesztenem, és elvégeznem a jogi egyetemet apám kedvéért. Ezek nélkül is szeretnivaló vagyok.

És ez a feltétel nélküliség alakít engem,

ez építi fel személyiségemet,

ez raktározza el a szüleim által adott értékeket.

Ez az origója minden életnek.

Az képes a feltétel nélküli elfogadásra, aki már maga is megtapasztalta mindezeket gyermekkorában.

Mi is az alapja ennek a megtapasztalásnak?

Minden ember önmagában érték Ez egy általános magatartásforma: egy olyanfajta szeretet, amit a vallásban az agapé kifejezéssel illetnek. A másik személyönállóságának tiszteletben tartását, és nem birtoklását jelenti.

Ezzel az elfogadással kellene legmélyebb, legintimebb kapcsolatainkat is kormányozni.

Első pillanatra nehéznek tűnik a kivitelezés, de le kell szögeznem rögtön: ez a magatartásforma nem arra biztat, hogy mindent lehet csinálni büntetlenül, hiszen úgyis elnézik nekem.

Nem kell helyeselnem, ha a gyermekem rossz jegyet hoz haza, vagy olyan dolgot tesz, ami nem elfogadható. Ezt kifejezésre is kell juttatnom, de mindeközben legbelül éreztetnünk kell vele, hogy személyét ettől függetlenül is szeretjük.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!