Az anyós és a tartós házasság
Nem mindegy, hogy egy férj vagy egy feleség van jóban az anyósával, legalábbis, ami a házasság tartósságát illeti. Érdekes módon, ha egy feleség jól kijön az anyósával, az rosszabb hatással van a házaspár együttélési esélyeire, mint ha egy férj fér meg békében neje anyukájával.
Huszonhat éven át kísérték végig 373 pár életútját a Michigani Egyetem pszichológusai és szociológusai. A vizsgálat kezdetekor az alanyok életkora 25 és 37 év között volt, és legfeljebb egy éve voltak házasok.
Az, hogy a férjek és anyósaik jó viszonya „tartósítja” a házasságokat, nem meglepő megállapítás, ez a vizsgálat szerint is erősíti a kapcsot férj és feleség között. Az viszont, hogy a nejek és anyósaik meghittebb kapcsolata rövidíthet a házasságok hosszán, igencsak váratlan és magyarázatra szoruló eredmény.
Az amerikai kutatók a 26 évnyi nyomkövetés alapján arra jutottak, hogy a jó anyóskapcsolat révén a feleségek jobban beépülnek férjeik családjaiba, ám az integrálódás egy idő után túlzott lesz, és a nejek úgy érzik, hogy anyósaik beavatkoznak az ügyeikbe, ők pedig – feleségként és anyaként – nem lehetnek saját családjaik központjai, anyósaik ugyanis zavarják ezt az identitásukat – adta hírül a The Daily Telegraph című brit lap.
Kutatásaikat számszerűsítve a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy jó férj–anyós viszony 20 százalékkal nagyobb az esély, hogy tartós lesz a házasság, a feleség és a férj anyja közötti jó kapcsolat viszont ugyanennyivel csökkenti a jó kilátásokat. Terri Orbuch, a kutatást vezető pszichológus azt tanácsolja: a feleségek „takarékosabban” számoljanak be anyósaiknak házasságuk részleteiről, és tartsanak tőlük bizonyos távolságot.
Hozzászólás zárolva.