A boldog házasság 7 titka
Amikor zátonyra fut egy kapcsolat, gyakran kérdezzük: vajon hol rontottuk el? Felsorolhatnánk akár hét gyakori okot, ám helyette elmondjuk, mit kell tenni ahhoz, hogy ne jussunk el idáig. Szóval, ez kell a kőkemény kapcsolatjavításhoz, a boldogsághoz.
1. Az első, és legfontosabb: töltsük az időnket a veszekedés helyett azzal, hogy minél részletesebb szeretet-térképet rajzolunk a másikról! Minél többet tudunk valakiről, minél jobban ismerjük, annál kisebb erőfeszítést és áldozatot kíván megérteni őt egy konfliktushelyzetben, elfogadni az érzéseit és az igényeit.
2. Ha egy kicsit megnyugszunk, mi magunk dönthetünk arról, hogy mire figyelünk. Koncentrálhatunk arra, és írhatunk fejben listát arról, mi mindent csinál rosszul a másik, de listázhatjuk azt is, mit csinál jól, mit szeretünk benne, miért tudunk felnézni rá. Lehet, hogy eddig a veszekedésekkel sokat elpazaroltunk a szeretetből és melegségből. Lehet, hogy már majdnem teljesen elfogyott, úgyhogy kezdjen újra gyűjtögetni!
3. A hétköznapi élet stresszes, fárasztó. A rengeteg megoldandó kisebb-nagyobb probléma, a gyerek betegsége, a lakáskölcsön, a felázott parketta mind-mind csak elterelik a figyelmünket egymásról. Mindig lesz valami sürgősebb, mint csak úgy leülni és egy kicsit beszélgetni. Külön figyelnünk kell arra, hogy egymás felé forduljunk, hogy ott legyünk testben és lélekben, ha a másiknak ránk van szüksége. Az egymás felé fordulás a melegség, elfogadás és a gyengédség alapja, és érzelmi tartalékot képezhetünk vele arra az esetre, ha netán egy komolyabb krízissel kell szembenéznünk.
4. A házasság, a párkapcsolat nem egy meccs, nem kell minden nap, minden helyzetben győzni. Ha szeret versengeni és győzni, tanuljon meg teniszezni, fusson vagy legyen a legjobb a munkájában! De otthon tanulja meg meghallgatni és meghallani a partnere véleményét, tanuljon meg igazat adni, hatalmat megosztani és közös döntéseket hozni!
5. Tanulja meg elfogadni, hogy mindannyian különbözőek vagyunk, más múlttal, más emlékekkel, más értékekkel érkezünk egy kapcsolatba! És ez jól is van így. Nem is kell egyformának lennünk a boldogsághoz. Vannak megoldhatatlan problémák, lehetnek olyan különbségeink, amelyek megváltoztatása eleve kudarcra van ítélve. Kár megoldhatatlan ügyekre pazarolni az időt. Lehet, hogy az a konfliktus, amin épp most őrlődnek, egyszerűen abból adódik, hogy ön nő, ő meg férfi. Vagy fordítva.
6. Ami viszont megoldható, azt oldjuk meg minél hamarabb! A sikerhez néhány egyszerű dologra kell figyelni: először is indítsunk szelíden, saját érzéseinkről, és ne a másikról beszéljünk, fogalmazzunk világosan! Vitatkozni szabad, sőt, kell is, de igyekezzünk megőrizni a nyugalmunkat és nyugtassuk meg a másikat is, ha szükséges! Legyünk egy kicsit kompromisszum-készek és elnézőek a másikkal szemben!
7. Tudja, mire vágyik a partnere, mik az álmai, mit vár az élettől? Pedig ezt nagyon fontos tudni. A legtöbb kapcsolat ott akad el, hogy a partnerünk úgy érzi, nem vesszük figyelembe az igényeit, nem tudjuk vagy nem is akarjuk teljesíteni a vágyait. Pedig lehet, hogy tudnánk vagy akarnánk – ha egyáltalán ismernénk ezeket.
Lehet, hogy ha már elég időt töltött egy rosszul működő kapcsolatban, vagy épp most úgy érzi, a gödör alján vannak, akkor elérhetetlennek, reménytelennek látja a fenti tanácsok betartását. De higgye el, mint sok minden más, ezek is tanulhatók, gyakorolhatók. Sok kis lépést megtehet a párjáért, a kapcsolatukért ön is, de ha végképp nem tudja, hol kezdjen hozzá, még mindig ott a lehetőség, hogy szakember segítségét kérje ebben. (Forrás: pszichologuskereső)
Hozzászólás zárolva.