A XX. század 100 legnagyszerűbb könyve
Talán még emlékeznek a két évvel ezelőtt nálunk is nagy sikert aratott Nagy Könyv akcióra. A szervezők szerették volna megtudni, melyik Magyarország száz legkedvesebb könyve. Az eredmény szinte minden újságban, folyóiratban megjelent. Ám mi most arra voltunk kíváncsiak, a világ más országaiban melyik az a száz kötet, amelyet a 20. század legjobbjainak tartanak.
A választ elég gyorsan meg is találtuk, Nagy-Britanniában ugyanis a Nagy Könyv mozalom előtt jó pár évvel, 1996-ban a Waterstone’s könyvesbolthálózat szavaztatta meg az olvasókat: mondják meg, melyik a huszadik század száz legnagyszerűbb kötete.
Rengeteg szavazat érkezett az olvasóközönségtől, összesen több, mint négyezer könyvre, a legkülönbözőbb íróktól. Lássuk, melyek lettek a toplistások:
1. J. R. R. Tolkien – A gyűrűk ura
2. George Orwell – 1984
3. George Orwell – Állatfarm
4. James Joyce – Ulysses
5. Joseph Heller – A 22-es csapdája
6. J.D. Salinger – Zabhegyező
7. Harper Lee – Ne bántsátok a feketerigót!
8. Gabriel Garcia Marquez – Száz év magány
9. John Steinbeck – Érik a gyümölcs
10. Irvine Welsh – Trainspotting
A százas listára rajtuk kívül olyan szerzők kerültek még fel, mint Milan Kundera (A lét elviselhetetlen könnyűsége), John Steinbeck (Egerek és emberek), Umberto Eco (A rózsa neve), Hunter S. Thompson (Félelem és reszketés Las Vegasban), Gunter Grass (A bádogdob) vagy Mikhail Bulgakov (Mester és Margarita).
Az irodalmi kánonba nem tartozó írók közül is számosan előkelő helyen végeztek: Stephen King, „a hátborzongatás nagymestere” például két könyvvel is szerepel a listán.
Ha végre van egy kis szabadidejük, unatkoznak, vagy egyszerűen csak jönnek a hosszú, őszi és téli esték, nyugodtan szemezgessenek a listáról, a britek szerint ugyanis mindegyik művet érdemes elolvasni. Mi csak egy dolgot sajnálunk: hogy nagyszerű 20. századi magyar szerzőink közül egy se került fel rá.
Hozzászólás zárolva.