Facebook hozzászólás
3 709

Könnyű, diétás és gyors ételek hús nélkül!

Ha valaki átmenetileg szánja rá magát, egy pár hetes kúra erejéig beérheti zöldséggel, gyümölccsel, de ekkor is ügyelni kell a megfelelő összetételre. A hosszú távú vegetáriánus már alaposabb felkészültségre és utánjárásra szorul.

A húspótlók legelterjedtebb fajtái a szójakészítmények. Ezekből szinte teljes az illúziót keltő választék és a tápérték is megfelelő. Kapható például a töpörtyűzsírhoz a megszólalásig és még azután is hasonlító krém. A lehetőségek azonban ezzel korántsem merülnek ki, annál kevésbé, mert vannak, akik egészségügyi okokból szóját sem fogyaszthatnak.

A koleszterin- és élesztőmentes

készítményekből gazdag a kínálat, ezek egy része gabonaféle, más része zöldségalapú vagy ezek kombinációja. Az ilyen diéták alapja a sokféle, gazdag tápértékű gabona: búza, tönkölybúza, köles, hajdina, a dél amerikai eredetű quinoa, hogy csak néhány példát említsünk. Ezek köretként, ízesítve fogyaszthatók.

Készül belőlük kifejezetten húspótló étel is. Kolbász-, szalámiformájú, -ízű, paprikás, hagymás, borsos vagy gyengédebb ízesítésű. Kiváló alapanyag e műfajban a csicseriborsó és a csicsóka is. Szendvicsre, hidegen, de köretre terítve, melegen is kellemes étel, és ami a fő: megadja a szervezetnek mindazt, amire szüksége van.

A sütés-főzés teljesebb illúzióját kelti a többnyire búzából, de más gabonából is előállítható szejtán. Ez kapható por alakban, erős zöldséglevesben kifőzve mintegy galuskaként fogyasztható, de meg is lehet sütni, és akkor abszolút hússzerű.

Aki a rántott csemegékről

sem akar lemondani, de nem éri be a rántott zöldséggel, az megfelelő biopanírporokkal is operálhat. Ebből is nagy a kínálat: krumplis, petrezselymes, zöldséges burkolattal csinálhatunk úgy, mintha húst ennénk, pedig nem is. A rántott csemegék hátránya, hogy a bő olajban, zsiradékban sütés nem tartozik az egészséges táplálkozás talpkövéhez. Viszont ezek a panírporok alkalmasak arra, hogy vékonyan beolajozva sütőben állítsunk elő velük igen élvezetes és egészséges étket.

A fasírt rendíthetetlen hívei sincsenek nélkülözésre ítélve: az említett gabonafélékből és a még nem említett legfőbb kincsből, a legnagyobb tápértékű és igen finom főtt barna rizsből osztályon felüli önbecsapásra vagyunk képesek. És még éhesek sem maradunk.

Se le-, se rábeszélni nem célunk senkit a húsmentes étkezésre, de arra igen, hogy figyelmesen, körültekintően tegye, ha emellett döntött. Nem könnyű feladat, tanulást, munkát, utánajárást igényel. Új ízeket lehet találni, a jóllakottság kellemesebb élményét kapja az ember.

Fontos

A húsmentes diéta is, mint mindegyik – főleg eleinte és átmenetileg -, fogyókúrás. Viszont nem mindig az a cél, hogy valaki nádszál legyen, főleg, ha már az. A szervezetnek időre van szüksége, amíg átáll az új étrendre, és megtanulja az abban lévő tápanyagokat hasznosítani. Tehát egy idő után akár hízni is lehet, vagy vigyázni kell, hogy ne hízzunk. Ha kiderül, hogy bizonyos tápanyagok, ásványi anyagok mégsem jutnak kellő mennyiségben a szervezetünkbe, ezeket külön kell pótolni. Ha valaki kitartó, következetes, és sok ideje van – tehát nem pasztillákkal veszi magához a szükséges vasat, kalciumot, magnéziumot meg az egyéb ásványi anyagokat, vitaminokat és nyomelemeket -, erre is talál megoldást: léteznek garantált minőségű kiegészítők, de ami még jobb, további zöldségek, gyümölcsök, magok, amelyek erre alkalmasak.

Receptek

Póréhagymás reteksaláta márványsajttal

Hozzávalók: 50 deka fekete retek, 1 szál póréhagyma, 10 deka márványsajt, 2 deci kefir, fél citrom leve, 2-2 evőkanál olívaolaj és borecet, 1-1 evőkanál méz és mustár, 1 késhegynyi frissen őrölt fekete bors, só, díszítéshez néhány salátalevél.

Elkészítése: a retket meghámozzuk, és apró lyukú reszelőn lereszeljük. A póréhagyma fehér részét tisztítás után hajszálvékony karikákra vágjuk, zöld részét vékony csíkokra szeljük. A két alkotóelemet összekeverjük, megsózzuk, majd lefedve körülbelül fél órán át állni hagyjuk. A kefirt összekeverjük a citromlével, az olajjal, mézzel, borecettel, a sóval és a borssal, végül a lereszelt sajttal, majd az így kapott mártást a pórés retekre öntjük. Jól összeforgatjuk, majd lefedve hűtőszekrényben néhány óráig érleljük.

Kapros-juhtúrós burgonya

Hozzávalók: 1 kiló krumpli, 25 deka juhtúró, 2 deci tejföl, 1-1 csokor petrezselyemzöld és kapor, 4 evőkanál olaj, só, bors.

Elkészítése: a burgonyát meghámozzuk, egyforma nagyobb darabokra vágjuk, majd leszikkasztva, a felforrósított olajos teflonba rakjuk. Erős lángon, fedő alatt tíz percig pároljuk, majd megforgatva erős lángon tovább pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, s a finomra vágott zöldségekkel gyorsan kevergetve egy-két percig még pirítjuk. Végül rámorzsoljuk a juhtúrót, majd befedjük, de már nem forraljuk. Azonnal tálaljuk, és a tányéron ízlés szerint tejföllel meglocsoljuk.

Parajos csusza

Hozzávalók: 40 deka csuszatészta, 1 zacskó mirelit parajpüré, 2 deci tejföl, 15 deka Pannónia sajt, 2 deci tej, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál olaj, só.

Elkészítése: a tésztát bő, forrásban lévő, sós vízben kifőzzük, majd hideg vízzel leöblítjük, és lecsöpögtetjük. A forró olajon üvegesre pároljuk a zúzott fokhagymát, meghintjük a liszttel, rózsaszínűre pirítjuk, majd hozzáadjuk a felengedett, víztől leszűrt spenótot. Felöntjük a tejjel, sózzuk, gyengén borsozzuk, és állandóan kevergetve összefőzzük. A tészta egyharmadát kiolajozott tűzálló tálba tesszük, ráhalmozzuk a paraj felét, és ráöntünk 1 deci tejfölt. Újabb réteg tészta és spenót következik, majd tésztával zárjuk a rétegezést. A sajtot lereszeljük, a maradék tejfölbe keverjük, és a tésztára locsoljuk. Előmelegített sütőben 30 percig sütjük.

Sajtos rakott padlizsán

Hozzávalók: 2-3 szép padlizsán, a sütéshez olaj, 5-7 deka vaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 1-1,5 deci tej, 2 deci tejföl, 10-15 deka reszelt sajt, 1 tojássárgája (elhagyható), só, ízlés szerint szerecsendió.

Elkészítése: a meghámozott padlizsánt felkarikázzuk, olajban kisütjük, majd rétegezzük olyan jénai edénybe, aminek van fedele. Minden réteget kenjünk meg vékonyan olajjal, majd zárjuk le a tálat, és sütőben közepes lángon pároljuk, amíg meg nem puhul. Közben készítsünk besamelt a lisztből és a tejből, vegyük le a tűzről, és keverjük bele a tejfölt, a sajt felét és a tojássárgáját. Ízesítsük fűszerekkel, majd egy újabb edénybe rétegezzük ezzel a mártással a párolt padlizsánkarikákat úgy, hogy felülre is mártás kerüljön, majd szórjuk a tetejére a maradék sajtot. Forró sütőben süssük pirosra a tetejét.

Konyha és Fürdő Piac Magazin archívum

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!