A magyar nők (is) le vannak írva?
A férfiak húsz százalékkal többet keresnek a nőknél, és a magyar képviselők mindössze tíz százaléka nő a Magyar Országgyűlésben. Becsontosodott szokások,amelyeken jó lenne változtatni.
A Tudományos és Technológiai Alapítvány, mint a Think&Act nemzetközi projekt magyar partnere konferenciát szervezett „A nők szerepvállalása az európai bővítés fényében” címmel 2007. május 21-22-én. Az Európai Bizottság által támogatott projektet célja, hogy minél szélesebb körben ismerté váljanak az EU által finanszírozott társadalomtudományi kutatások eredményei. A nők esélyegyenlősége, munkahelyi és közéleti részvételéről tartott előadások keresték a választ, hogy a kibővült Európában a döntéshozók és a különböző területek kulcsszereplői hogyan értelmezik és kezelik az esélyegyenlőséget.
A budapesti konferencia hat európai kutatási együttműködés eredményeit ismertette, amelyek a nők politikai-társadalmi helyzetét, illetve a társadalmi nem (gender) és a foglalkoztatás kapcsolatát vizsgálták. A rendezvényen fővédnöke Göncz Kinga miniszter asszony volt, aki bevezetőjében arról beszélt, hogy ez a konferencia esélyt ad arra, hogy a női egyenjogúság igazán fontos legyen az uniós polgárok számára, hiszen az élet minden területén látható különbségek vannak a nemek között. A jövedelmekben legalább 20 százalékos különbség figyelhető meg a férfiak javára, és a közigazgatás, az üzleti és a non-profit szféra vezetői között is igen alacsony a nők aránya. „Ha egy sikeres és versenyképes Európa lebeg a szemünk előtt, akkor a szemléletváltáshoz közvetlen párbeszédre van szükséges.” -hangsúlyozta a külügyminiszter, aki szerint a nők részvétele a döntéshozatalban meglehetősen korlátozott, a változásához a Think&Act nemzetközi projekt budapesti konferenciája is jelentősen hozzájárulhat.
A rendezvény második napján kisebb csoportokban vitatták meg a magyar döntéshozók, kutatók és civil képviselők a bemutatott eredményeket és elemezték az azzal kapcsolatos hazai helyzetet. A konferencia beszámolt a témákban végzett, az EU által támogatott kutatásokról és az 5. és 6. Keretprogram által támogatott projektek eredményeiről.
Szemléletváltás
A konferencián tartott sajtótájékoztatón Európai Bizottság Kutatási Főigazgatóságát képviselő Johannes Klumpers arról beszélt, hogy Európában jelentős lemaradás tapasztalható a nők részvétele területén, mind a tudományos élet, mind az üzleti világ esetében. Míg a felsőfokú intézményekben végzett hallgatók 60 százaléka a női nemhez tartozik, addig a professzorok esetében ez az arány mindössze 15 százalék, sőt az unióban megfigyelhető legjobb arány is csupán 20 százalék. „A hagyományos szerepek túl mélyen gyökereznek az európai társadalmakban és a hozzáállás is csak lassan változik.” – állítja Klumpers, aki szerint a nők és férfiak részéről egyaránt szükség lenne a szemléletváltásra. „A vállalatok számára is nagyon fontos lenne a változás, hiszen most a legjobb női munkaerőt vesztik el.” – mondta az Európai Bizottság képviselője.
Hozzászólás zárolva.