„El a démonnal! Ide a jó szerencsét”.
Japánban a Setsubun az újévi ünnepsorozat része, tulajdonképpen a holdnaptár szeririnti újév első napja. Ez a mi időszámításunk szerint február első napjaira esik.
Japánban a Setsubun az újévi ünnepsorozat része, tulajdonképpen a holdnaptár szeririnti újév első napja. Ez a mi időszámításunk szerint február első napjaira esik.
Ahogyan kicsiny hazánkban január elsején a babona megugrasztja az egy főre jutó lencsefogyasztást, úgy a távol-keleti szigetországban is egy pénz formájú, szemes termésé a főszerep az újév első napján, a szójababé.
Az Setsubun napi szertartás célja az, hogy távol tartsa az óévből maradt gonoszságot, betegséget, elűzze a rossz szerencsét, a természeti csapásokat, s hogy e megtisztulás után az újévvel csupa boldogság, egészség, jó szerencse költözzék az otthonokba.
Mindehhez egy különös rituálé társul, a neve mame-maki. A apuka ördögmaszkot vesz, s a családtagok pirított szójababbal dobálják őt és egymást, miközben azt kurjongatják: "El a démonnal! Ide a jó szerencsét".
Nem valami kellemes dolog utána összetakarítani otthon… Erre a japánok egy része hamar rájött, így a kényelmesebbek inkább hivatalos mame-maki helyekre járnak, ahol a Japánban példátlan tisztelettel övezett szumó birkózók szórják a kedves egybegyűltekre a pirított babot.
Ha valaki egyedül él, és biztosítani akarja a szerencséjét az újévre, de történetesen nem rajong ezekért az ágyékkötős, nehézsúlyú harcosokért, annak sem kell azért a nappali közepén állva a maga fejére szórni a babot.
Elmehet a templomba is, ahol hírességek dobálnak rizspogácsákat a tömegbe. Ha egy kiváltságos elkapja a pogácsát, egész évben áldott lesz. Ezen kívül létezik a rituálénak egy szelídített változata is: e szerint elég, ha annyi pirított szójababszemet fogyasztunk ezen a napon, ahány évesek vagyunk éppen.
Hozzászólás zárolva.