Így sütjük a tökéletes bélszín stake-et
A mai bejegyzésben mélyutazást teszünk az omladozó hússzeletek, a rendkívüli szaftosság és a karakteres aromák rejtelmeibe. Készülj fel, mert ma életed steakjét fogjuk megsütni! Sokan félnek hozzáfogni az első steak elkészítéséhez, gondolva, hogy biztosan kvantumfizika szintű ismeretek szükségesek a sikerhez. A valóság ennél jóval egyszerűbb, néhány támpontot betartva világsiker várakozik a tányérodon.
Kezdjük már az elején egy kiváló steak ismertető jegyeivel:
I. Kutyából nem lesz szalonna: csodák (milyen kár) nincsenek, a célzott eredmény érdekében megfelelő minőségű és származású húsmarhára lesz szükséged. A tökéletes steak alapanyag húsa olyan marhából származik, aminek a tartásmódjából és fajtájából adódóan laza rostozata és magas zsírtartalma van. A húsmarháknak két fő sajátossága van:
- A vágósúlyukat gyorsabban érik el, így a húsuk laza szerkezetű.
- A bevitt táplálékból származó szénhidrátokat a húsukban raktározzák el márványos zsiradék formátumában, ami további puhaságot és karakteres ízt ad a belőlük készült steaknek. Ezzel ellentétben a tejmarha a tejébe halmozza a zsírokat, ezzel gazdag, zsíros tejet és maximum pörköltnek alkalmas húst produkál.
II. A jó minőségű steak alapanyag nem olcsó áru, 8-10.000 Ft/kg ár alatt nem érdemes húst venned, mert rágósságban és szárazságban fog visszaköszönni. Néha előfordul, hogy az olcsó, 3-4.000 Ft/kg-os tejmarha húsát érlelve próbálják felpuhítani, amiből lehet steaket sütni, csak éppen nem érdemes.
Amennyiben a megfelelő alapanyagot beszerezted, a munka nagyobbik részét kipipálhatod. A steak szenzációs lesz, ha a következőket tartod szem előtt.
Lévén, hogy a hús rostozata megfelelően puha, további lazításra nincsen szüksége, csak egy relatív rövid hőközlésre, hogy a külalakját és az átsülési fokát meghatározd. A cél, hogy a hús külseje a távozó folyadék karamellizálása lévén úgy piruljon meg, hogy ezalatt a belső maghőmérséklete is a kívánt szintre melegedjen fel. A belső hőmérséklet az alábbi sütési fokozatoknak feleltethető meg:
- Rare, 54 ℃: a hús közepe a nyers állapotával megegyező színű, de már átmelegedett.
- Medium rare, 58 ℃: a nyers állapottól egy leheletnyivel világosabb színű a steak vágási keresztmetszete. Ez a leggyakrabban kért sütési mód az éttermekben.
- Medium, 63 ℃: a hús közepesen átsült, közepének színe rózsaszínes.
- Medium well, 68 ℃: rózsaszín, de már inkább a szürkébe hajlóan.
- Well done, 70-75 ℃: teljesen átsült, kiszürkült, de még szaftos marad a hús.
A húsban található folyadék hő hatására távozik a steakünkből, lineárisan a maghőmérséklettel, ezért a Rare sütési fok eredményezi a legszaftosabb, míg a Well done (szaft gyilkos) a legszárazabbat. Fontos ezen a ponton megjegyezni, hogy válasszuk bármelyik sütési fokozatot, a hús minden módozatban megsült, sterilizálódott, csak a benne található, úgynevezett mioglobin kicsapódásának mértékében különböznek.
A húsok rugalmasságáért a szövetek között raktározott, mioglobintól pirosra színezett víz felelős, ami nem összetévesztendő a vérrel (az állatot eleve kivéreztetik a feldolgozáskor).
Nincs is más hátra, mint hogy süssünk egy virtuális Medium steaket példaként:
Indulj ki egy 20 dekás bélszín filéből (ez egy átlagos 1 főre jutó adag), amit első lépésben szabadíts meg a hártyáitól. Helyezz a közepébe egy digitális maghőmérőt és fűszerezés nélkül tedd egy előmelegített sütőbe 70 ℃-ra, légkeverésen. Kezdő maghőtől függően 1-2 órára lesz szüksége, mire eléri a Medium rare szintet (58 ℃). Ugyan Medium sütés a cél, érdemes ezen a ponton pár fokkal hűvösebbre melegíteni, belekalkulálva a serpenyős sütés alatt bekövetkező melegedést.
Vedd ki a sütőből, amikor az 58 ℃-os belső hőmérsékletet elérte és melegíts egy serpenyőben pár evőkanál hőálló olajat (pl. napraforgó). Ez idő alatt ízesítsd a steaked sóval és frissen őrölt borssal. Egy karakteres húsmarha steakje pont ennyi fűszerezést igényel, hogy a zamatait kidomborítsd. Mikor füstölni kezd a serpenyő, kezd el pirítani a húst, minden oldalán maximum fél percig. Ha ennyi idő alatt nem sül szépre a felszíne, nem volt elég meleg a serpenyő. Vedd ki a húst és melegítsd tovább az olajat, majd folytasd a sütést az immáron melegebb serpenyőben. Hűvösebb serpenyőben tovább tart a pirulás, így fennáll a veszélye a maghőmérséklet túlemelkedésének. A sütés végén dobj egy evőkanál vajat a serpenyőbe, és locsolgasd pár másodpercig a steakedet, amíg a vaj enyhén megbarnul. Ez kellemes karamelles illatot és csillogó fényt ad a húsnak.
Az így elkészített steak pihentetést nem igényel. A húsban a szaft egyenletesen oszlik meg a kíméletes, hűvösebb sütésnek köszönhetően.
Tálald frissen, a vajas hússzafttal bevonva! Üdvözöllek a Tökéletes-Steaket-Sütni-Tudók körében, érezd magad otthon!
Nézd meg a videót, amiben meg is mutatom mindezt:
Hozzászólás zárolva.