Facebook hozzászólás
321

Mutasd a tojásod!

November 14-én a Felelős Gasztrohős Alapítvány belekezd idei utolsó szemléletformáló kampányába, hogy a karácsonyi sütiket egy kicsit fenntarthatóbbá tegye. A Mutasd a tojásod! négy hete alatt a civil szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy mi a különbség a ketreces, mélyalmos, szabadtartású és a bio tojás között, és arra biztatja a lakosságot, hogy minél alacsonyabb számmal jelölt tojást vegyenek.

 

Tyúkok, Kép: sajtófotó
Tyúkok, Kép: sajtófotó

A hosszú számsorból, amit a tojásra pecsételnek, az első számra és betűkre érdemes odafigyeli, ezek jelzik azt, hogy milyen tartásból és milyen országból származnak a tojások. Jelenleg négy féle tojótyúk  tartásmód létezik, ezeket jelölik a tojásokon levő pecsét első számai:

0: ökológiai tartás:  a tyúk bio takarmányt kap, legalább 4 m²-nyi helye van és szabadon legelhet

1: szabad tartás: a tyúknak 4 m²-nyi helye van, zárt- és szabadtéren is mozoghat

2: alternatív vagy mélyalmos tartás: a tyúkok közösen egy nagy ólban, zárt térben élnek (7-9 tyúk/m²)

3: ketreces tartási rendszer: a tyúknak 750 cm²-es ketrecterülete és egy 15 cm-es ülőrúdja van (1 m²-en kb 13 tyúk él)

A kampány célja egyúttal az is, hogy elmagyarázzák, miért érdemes minél alacsonyabb számú tojást vásárolni, és olyan vendéglátóhelyeket választani, ahol ilyen tojásból készült omlettet ehetnek. A kampány négy hete alatt #Mutasdatojasod hashtaggel várják a téma iránt érdeklődők fotóit a  0, 1 vagy 2-es számmal ellátott tojásokból otthon, vagy a csatlakozott vendéglátóhelyeken készült ételekről; a Felelős Gasztrohős nevű facebook oldalon pedig érdekes tippeket és tojásos recepteket osztanak meg.“A háztartások egyre jobban figyelnek arra, hogy ne a legembertelenebb 3-as kódú ketreces tartásból származó tojást vegyék, de sajnos továbbra is vannak olyan vásárlók, akik nem tudják, mit jelölnek a számok. A vendéglátóhelyeken pedig igazi kuriózumnak számít, ha figyelnek erre. Szeretnénk megmutatni, hogy igenis vannak olyan felelősen gondolkozó éttermek, kávézók, sütizők, ahol nemet mondanak a ketreces tartásra. A kampányhoz csatlakozó helyeken a kampány ideje alatt bárki kérheti, hogy mutassák meg, hányas számú tojást használnak.” – mondta Boóc Judit, a Felelős Gasztrohős Alapítvány munkatársa.

A kampányban résztvevő Fenntartható Vendéglátóhelyek:HelloAnyu!, Pohárszék Bor és Kávé, Fruccola, NaturaHill Zebegény, Bonne Chance Étterem, fekete kávézó, Báthory Ételműhely, Murok Kávézó, Törökméz

További információk: www.gasztrohos.hu

Egyszerű, mint Kolumbusz tojása
Ugye te is ezerszer hallottad már, hogy a tojás fogyasztásával vigyázni kell, mert rossz hatással van a koleszterin szintre? Gondolom, téged is riogattak már vele, hogy rossz vége lesz, ha heti három tojásnál többet eszel. Jó hírünk van a tojáskedvelőknek: mindkét állítás téves, tehát elő a serpenyőkkel, induljon a rántotta party!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!