Romani Gastro. Hagyományosan. Másképp.
A karácsony közeledtével megélénkül a mozgolódás a szakácskönyvek körül is, egészen pontosan most dobják piacra az új szakácskönyvek csaknem teljes skáláját a könyvkiadók. Érthető ez, hiszen a szakácskönyv nagyon is ajándéknak való, főleg, ha azt tekintjük, hogy igencsak borsos az áruk. Egy csodálatosan színes, izgalmas darabot ajánlok most a figyelmetekbe.
Romani gastro, azaz roma konyha. Budai Zsanett és Tonté Barbara, a két gyönyörű roma blogger mosolyog ránk a könyv borítójáról, mezítláb, fülükben óriási, színes fülbevalókkal, kedvesen néznek a kamerába. Már ettől öröm kézbe venni a könyvet, és amikor felütjük a borítót, fény derül a titokra is: ez a könyv sok-sok nő közös munkájának a gyümölcse, és ez látszik is rajta. A szerzők mellett a fotós és a stylist is nő, a képeket Kövesdi Réka készítette, az ételeket és a kellékeket pedig Milutinovits Panka rendezte objektív elé. Az ő munkáival már találkoztam más szakácskönyvekben, a magam részéről szeretem, amit és ahogy csinál. Mert egy szakácskönyvet elsősorban a szerző neve ad el, másodsorban a szép fotók, amikhez nem elég egy tehetséges fotós, a stylist is nagyon-nagyon fontos. A szerzővel egyetértésben ő találja ki, milyen hangulatú képek készüljenek a receptekhez, összeszedi a fotókon szereplő edényeket, kellékeket. Ebben a könyvben egészen jól követhető, mit szeretett volna elérni: egyszínű, sallangmentes edények, egyszerű kiegészítők, porcelán vágódeszka (sosem értettem, hogyan lehet deszkának hívni valamit, ami nem fából van), összegyűrt sütőpapír, régi újságpapír, alpakka evőeszközök közvetítik az üzenetet, hogy tudniillik a roma konyha nem a gazdagok konyhája, ott minden az egyszerűségről, az olcsóságról szól. Ahogy szembe találkozunk ezzel a receptekben is itt-ott, megismerhetjük ugyanis a cigány kenyér, a bodag receptjét, csípős csirkeszárnyakról is olvashatunk, de ott van a babos és a mocskos tészta receptje, no meg a savanyú belsőség leves is a könyvben. Ezek mind olyan ételek, amelyek olcsó, könnyen hozzáférhető alapanyagokból készülnek. Van persze a könyvben zsírban eltett nyúl, kókusztejes sütőtökpüré és gránátalmás báránymáj is, amik inkább a kuriózumok közé tartoznak.
A szerzők nem profi szakácsok, csak két főzni szerető háziasszony, akik nem csak főznek és esznek, de erről szeretnek lelkesen írni is. Így született meg gasztroblogjuk, a Romani Gastro, ebből nőtte ki magát a szakácskönyv. A receptek között a nagy klasszikusok mellett helyet kapnak az egyszerűen elkészíthető receptek is, amellyel kezdő háziasszonyok is bátran megpróbálkozhatnak. A recepteket áteresztették saját szűrőjükön, a maguk képére formálták, azaz hagyományosan, mégis másképp főznek.
A magunk részéről jó szívvel ajánljuk a karácsonyfa alá a Romani Gastrós lányok szakácskönyvét, kultúrtörténeti utazásnak éppolyan kiváló, mint hétköznapi szakácskönyvnek.
Kedvenc fotó: Paradicsomos fordított pite
Kedvenc recept: Töltött káposzta (előre szólunk: nagyon-nagyon más, mint a megszokott töltött káposzta)
Hozzászólás zárolva.