Facebook hozzászólás
36

Útinapló (kiállítás)

Jan Hendrix a Ludwig Múzeum „Mexikói kortárs művészet” című kiállításán, 2000. őszén mutatkozott be először a magyar közönségnek. A Mexikó legjobb kortárs alkotóit felsorakoztató tárlaton azonban nem mélyedhettünk el munkáiban. Az Ateliers Pro Arts ma nyíló kiállításán közel harminc, az elmúlt években készült alkotását tekinthetik meg a látogatók.

Jan Hendrix Hollandiában született és végezte tanulmányait, majd harminc évesen kivándorolt Mexikóba. Bár korábban már bejárta Európát, a mexikói táj – annak színei, anyagai, fényviszonyai és monumentális formái – addig nem ismert vizuális élményt nyújtott neki. Azóta is folyamatosan a számára inspiráló helyeket keresi: hosszabb időt töltött Kenyában, Egyiptomban, Kínában, Ausztráliában, Törökországban. Az utazás létfontosságú művészi látásmódjára nézve.

Az Útinapló a művész közelmúltbeli kenyai, oaxacai és egyiptomi utazásainak élményeiből jött létre. A fák, kaktuszok és más organikus formák nagyméretű szitanyomatait a nagyléptékűség és a színek csaknem teljes hiánya jellemzi. E munkák kiindulópontját a művész által készített természetfotók adják. Hendrix a fényképtől a szitanyomatig tartó átmenet folyamán éri el az absztrakció és ábrázolás közti játékot, mely oly jellemző munkásságára. Kizárólag fekete tintát használva, mind a színt, mind pedig az eredeti fényképen látható, de számára idegen részleteket kiiktatja. A végső változat a fényképnél jóval nagyobb léptékű nyomat. Bár csak fekete tintát tartalmaz, árnyalatai mégis a melegtől a hidegig terjednek tónusgazdagságot idézve elő, melyet tovább fokoz a kézzel merített nepáli papír „földes” textúrája. E nyomatok végső elhelyezésekor a művész néha a különálló lapokat átrendezve megváltoztatja tájképeit, s új kompozíciókat, új vizuális élményt hoz létre.

A természet hű megjelenítésétől való eltávolodással egyidőben e művek mégis a valóság lényeges tulajdonságait emelik ki. Hendrix idegen helyek általa átélt tapasztalatait kívánja a nézővel megosztani, s azt reméli, hogy a néző munkáin keresztül képes megtapasztalni az egyesülést a tájjal, érzékelve annak formáit, méreteit és tereit.

Jan Hendrix február 8-án 19 órakor az A.P.A.!-ban érdeklődők számára beszélni fog élményeiről, munkáiról, s arról a „furcsa és folyamatos kapcsolatról”, ami szitanyomatai és fényképei között létezik.

A kiállítás február 28-ig látogatható.
Helyszín:Budapest, VIII. Horánszky u. 5.
Nyitva tartás: k.-p.: 14.00-19.00; szo.: 11.00-18.00.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!