Potterfield Dávid
Az a helyzet, hogy szorongok kicsit. Azért szorongok, mert a világ népességének azon elenyésző részéhez tartozom, aki NEM olvasta Potter összest. Viszont megnéztem. Ettől aztán még inkább szorongani kezdtem.
Részint azért, mert lehet tőle, részint mert most már végképp úgy érzem, egy törpe kisebbséghez tartozom: ugyanis cseppet sem vagyok lelkes a Harry Potter és a bölcsek köve című több mint kétórás műalkotástól. Kétségtelen, ha a dolgot önmagában nézzük – s nem vetjük össze azzal a mennyekig felhabzó lelkesedéssel, amely a könyvsorozatot fogadta -, akkor egy átlagos történet, színes, látványos, tanulságokat sem nélkülöző feldolgozásának lehetünk nézői. Potter, a jobb sorsra érdemes kisfiú varázslatos képességekkel rendelkezik, ennek lassan – de biztosan – a tudatára ébred, s miközben harcba száll a gonosz erőkkel – nem lehet kétségünk, milyen eredménnyel -, barátokra és ellenségekre tesz szert.
Mint látható, a történet ősi sémán alapul – hirtelenjében Dicknes Copprfield Dávid-ja jutott eszembe -, de ez még nem baj, hisz újat régi ügyekről is lehet mondani, ha megtaláljuk hozzá a formát. (S a forma már nagyon kínálja magát, hisz most vagyunk elszakadóban attól az sokszázéves szemlélettől, amit materializmusnak hívnak, és némileg földközelivé tette az életet.) Nos – szigorúan a film alapján -, ez Potter esetében nem sikerült. Mindössze arról van szó, hogy az évszázados – ezredes – modell nyakon lett löttyintve a manapság oly divatos ezoterikus, misztikus löttyel, s ettől aztán borzongató, sejtelmes, ámde sematikus meséhez jutottunk. Nem tragédia, el lehet viselni. S ha mindösszesen ez a film azt eredményezi, hogy még többen vesznek kezükbe könyvet, már egy szavam sincs. Mert olvasni jó.
Hozzászólás zárolva.