Új rendszerrel műtenek a szívritmuszavar gyógyításban
A pitvarfibrilláció egy olyan szívritmuszavar, amely magasabb életkorban válik egyre gyakoribbá, de már fiatal korban is előfordul. A betegek életminőségét, munkaképességét és életkilátásait egyaránt rontja, és gyakoriságánál, krónikus jellegénél fogva jelentős anyagi terhet ró az egészségügyi ellátó rendszerekre. Hazánkban több százezer embert érint, és a betegek száma elöregedő társadalmunkban folyamatosan nő.
A Medtronic vállalat (NYSE: MDT) beszámolt arról az első műtétről, amit a Medtronic Ablation Frontiers Cardiac Ablation System berendezésével, egy áttörést jelentő, anatómiai viszonyoknak megfelelően kialakított rádiófrekvenciás ablációs eszközzel Dr. Csanádi Zoltán egyetemi docens végzett, a Debreceni Egytem Orvos- és Egészségtudományi Centrumban. A Medtronic Ablation Frontiers rendszer egy rádiófrekvenciás generátorból és a pitvarfibrilláció kezelés egyedi anatómiai viszonyainak megfelelően tervezett katéter termékcsaládból áll. A katéter ablációs rendszert, ami már Magyarországon is elérhető, egyelőre csak a Debreceni Egyetemen, célzottan a pitvarfibrilláció kezelésére fejlesztették ki. A pitvarfibrilláció a leggyakoribb szívritmuszavar, csak Európában közel 5 millió embert érint.
A pitvarfibrilláció egy olyan szívritmuszavar, amely magasabb életkorban válik egyre gyakoribbá, de már fiatal korban is előfordul. A betegek életminőségét, munkaképességét és életkilátásait egyaránt rontja, és gyakoriságánál, krónikus jellegénél fogva jelentős anyagi terhet ró az egészségügyi ellátó rendszerekre. Hazánkban több százezer embert érint, és a betegek száma elöregedő társadalmunkban folyamatosan nő. Újabb tanulmányok és felmérések szerint az érintettek legalább 30%-a kezelhető lenne ezzel az új katéteres technikával.. A tavalyi évben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által finanszírozottan 309 pitvarfibrilláció ablációs műtétet hajtottak végre 6 magyarországi egyetemi és országos centrumban. Ezzel a számmal európai szinten a középmezőnyhöz, kelet-európai, regionális összehasonlításban az élmezőnyhöz tartozunk.
„Új rendszerünk áttörést jelent a hagyományos egypontos, fokális rádiófrekvenciás ablációs eszközökhöz képest. Az orvos számára egy könnyen kezelhető technológiát nyújt, alkalmazásakor nincs szükség a bonyolult térképező és navigációs berendezések használatára” – mondta Reggie Groves, a Medtronic alelnöke, az AF Solutions üzletág igazgatója. „Az a célunk, hogy az orvosok számára olyan hatékony ablációs megoldásokat nyújtsunk, amelyek biztonságosabbak, gyorsabbak, könnyebben kezelhetőek, a jelenlegieknél tervezhetőbb műtéti időtartamot tegyenek lehetővé, segítségükkel a betegek és a betegellátás elvárásait jobban kielégíthessék.”
„Ez a kardiális ablációs rendszer előrelépést jelent az eddig alkalmazott pontszerű rádiófrekvenciás eszközökhöz képest, mert segítségével az orvos gyorsabban, hatékonyabban és biztonságosabban térképezheti fel a gócokat és nagyobb területeket kezelhet a bal pitvarban” – nyilatkozta Dr. Csanádi Zoltán, aki egyben a Magyar Kardiológusok Társasága Aritmia és Pacemaker Munkacsoportjának Elnöke. „Az új rádiófrekvenciás energiaforrás és katéter kialakítás egyben leegyszerűsítik az ablációs műtétet, lerövidül a műtét időtartama, várhatóan több centrumban, nagyobb számban kezelhetjük a leginkább panaszos pitvarfibrilláló betegeket”
Hozzászólás zárolva.