Ez nem kutyakomédia
Mindjárt itt az újév, és már most szólnak a petárdák országszerte. A szilveszter éjszakája pedig maga a féktelen szórakozás! De vajon mindenkinek? Sok állattartó rettegve várja az év utolsó napját, mert kedvencének ez maga a rémálom. Dr. Mátray Árpád állatorvos minden négylábú páciensének szeretné megkönnyíteni ezt az időszakot, most pedig mindenkinek elárulja, hogyan vészeljük át a leghangosabb estét (estéket) egy érzékeny kiskedvenccel?
Az év utolsó éjszakája rendszerint a leghangosabb is. (Sőt, ezúttal a hosszú hétvége miatt már most petárdáznak!) Sok négylábú azonban nem örül a tűzijátékokkal tarkított ünnepnek, hiszen a kutyák bármilyen hirtelen hanghatást akár ezerszer hangosabbnak élnek meg, mint az emberek.
– Legyen szó viharról, vagy tűzijátékról, amikor minden durrog, villódzik, sistereg, akkor az állatban kialakul egyfajta menekülési kényszer, azonban bárhová megy, nem tud elbújni előle. Ilyenkor a pánik egyre csak fokozódik, egy gyenge idegrendszerű állatnál ez akár teljes idegösszeomláshoz is vezethet. Amennyiben ijedtében elkóborol, és nem talál haza, ez a pánik csak fokozódik – magyarázta az állatorvos a helyzet kialakulásának okait.
– Egy vihart természetesen nehéz kiszámítani, ám az augusztus 20., vagy a szilveszter minden évben ugyanakkor van, azokra egy gazdának fel lehet, sőt fel kell, készülni! Az állatot biztonságos helyre kell bezárni, ahonnan nem tud megszökni, és azon belül is adni kell számára egy búvóhelyet, ahol máskor is biztonságban érzi magát. Lehet például a garázsba bezárni, és bevinni oda a házát.
Ezen a napon a félős kutyát inkább délután, vagy egyáltalán ne sétáltassuk, ha viszont muszáj, akkor is kizárólag pórázon – magyarázta Dr. Mátray, aki azt is hozzátette, hogy súlyos esetekben az állatorvossal konzultálva nyugtatók adagolásának sincs akadálya.
– Amennyiben nincs más megoldás, az állatorvos nyugtató anyagot adhat az állatoknak, elsősorban különféle természetes hatóanyagú szereket javaslok. Ilyenek például a feromonokat tartalmazó illóolajok.
A feromonok természetes kémiai anyagok, az élővilágban megtalálhatóak mindenfelé, ezek mind változást váltanak ki a viselkedésben, ilyen elven működnek a különböző rovarcsapdák is. Az ilyen szerek nyugtató hatású feromonokat tartalmaznak. A természet kincsestára kifogyhatatlan: macskáknak macskagyökér és citromfű kivonatot tartalmazó tablettát, kutyáknak Bach féle virágterápiás szereket is alkalmazhatunk. Homeopátiás gyógyszerek is hatékonyak lehetnek: ilyen a phosphorus, a rhododendron vagy a borax alapanyagból készült szer. Ezek nyugtatólag hatnak – javasolta az állatorvos, és arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a kutyák falkaállatok, a falkavezér viselkedése nagyon fontos.
Az állatainkat ilyenkor ne hagyjuk magára, sugározzunk nyugalmat, viselkedjünk természetesen, mutassuk azt, hogy nincs semmi gond. Amennyiben nyitott erre, akkor próbáljuk meg az élményt néhány finom falattal pozitívvá tenni kedvenceink számára!
Hozzászólás zárolva.