A szeretet tűzhelye
A család legfőbb szerepe, hogy a szeretet ad a tagjainak. A szülők gondoskodnak gyermekeikről, nevelik, óvják, szeretik őket. A gyermekben kialakul a tisztelet érzése szüleik iránt, s idővel visszaadják a kapott gondoskodást.
Normális esetben így néz ki egy család működése.
„Este jó, este jó,/ este mégis jó./ Apa mosdik, anya főz,/ együtt lenni jó.” – Zelk Zoltán verse jutott eszembe, mikor elkezdtem gondolkodni, mit írjak a családról. További gondolataimat is ez a gyermekvers generálta. Nappal mindenki végzi a munkáját, de este hazaérünk, s együtt van a család. A vacsoránál megbeszélik, kivel mi történt, hogyan telt a napja, s mi vár rá a következő napon. Azt az érzést, amit a család, az apa, az anya és a testvér közelsége, elfogadása, szeretete ad, nagyon nehéz szavakba foglalni. A költőnek sokkal jobban sikerült, mint nekem: „Ki emel, ki emel,/ ringat engemet?/ Kinyitnám én a szemem,/ de már nem lehet… Elolvadt a világ,/ de a közepén/ anya ül és ott ülök/ az ölében én.”
Mindenkinek vannak szülei, vannak rokonai, és általában mindenki családban, valamilyen közösségben nő fel és él. Ebben a közegben biztonságban érezzük magunkat, szeretet vesz minket körül, van hová hazamennünk, és a boldogság érzése mellett éljük át közösen a mindennapokat. A család tehát az a hely, ahová megérkezünk. Bárhol vagyunk a világban, bármi történik velünk, a szülők hazavárnak. Mert vérükből teremtettünk, s az életük értelme vagyunk.
Kissé szentimentálisra sikerült bevezetőm után, – melyet remélem, megbocsátanak nekem – lássuk milyen új jelenségek fedezhetők fel a társadalom ősi intézménye körül. Hosszú ideje a családszerkezet átalakulásának lehetünk tanúi. Felvetődik a kérdés, hogy a jövőben marad-e még a hagyományos, házasságkötéssel létrejött családformula, vagy a felváltja a lazább, és egyre változatosabb élettársi kapcsolat? Az lesz a jövő trendje, hogy a párok egy bírósági fogalmazó előtt bejegyeztetik kapcsolatukat, és vagyonszerződést kötnek?
A családok száma a második világháború után, 1949-től egészen 1980-ig növekedett. Majd a következő évtizedben több mint 131 ezerrel, 1990 után további 27,5 ezerrel csökkent. 2001-ben Magyarországon 2 millió 869 ezer csakádban 8 millió 360 ezer ember élt, vagyis egy átlagos családban 2,91 személy élt. Míg 1949-ben 100 családra 339 fő jutott, addig 2001-ben már csak 291. A válások számának növekedése, a középkorú férfiak rendkívül magas halandósága, az újraházasodás arányának visszaesése miatt 1970 óta csökken a párkapcsolaton alapuló, s nőtt az egyszülős családok aránya és száma.
Hozzászólás zárolva.