Óvatosan a gyerekekkel
Sok család távoli országokban tölti a nyári szabadságot. Ilyenkor érdemes fokozott figyelmet fordítani gyermekeink egészségére, hiszen az egzotikus országokban sok veszély leselkedik az európai körülményekhez (ételhez, italhoz) szokott fiatal szervezetre.
Egyre több család vállalkozik egzotikus utazásra a gyerekekkel együtt, azonban „veszélyes a megfelelő megelőző gyógymód nélkül nekivágni az útnak” – jelenti ki Nicola Principi, a Milánói Egyetem gyermekgyógyászati részlegének igazgatója. „A fertőzések sokkal veszélyesebbek a gyerekekre, mint a felnőttekre nézve”, ezért minimum 20 nappal az indulás előtt szerezzük be a szükséges oltásokat, és nézzünk utána az adott egzotikus úti cél „szabályainak”, mint például, hogy Egyiptomban ne igyunk vizet a csapból még a szállodában sem.
Akármelyik távoli országra esik a választásunk, mindenhol a hepatitisz veszély a legnagyobb. A védőoltást már egyéves gyereknek is be lehet adni, azonban ha ennél fiatalabb, akkor is létezik egy-két óvintézkedés, amit ha betartunk, elkerülhetjük, hogy vakációnkat orvosi rendelőkben kelljen töltenünk: használjunk például ásványvizet a fürdetéshez és a kézmosáshoz is.
Ha az úti cél Afrika, Ázsia vagy Dél-Amerika, érdemes malária elleni védőoltásról gondoskodni. „A védőanyagot a kor és a súly függvényében kell adagolni a kicsiknek, de a kúra nem alkalmazható, ha a gyerek súlya nem éri el az 5 kilót. Természetesen jobb kerülni az olyan helyeket, amik veszélyeztetik a kicsik egészségét, de ha az utazás elkerülhetetlen, akkor szigorúan követnünk kell néhány egészségügyi szabályt.” – mondja Susana Esposito, a gyermekek utazásával foglalkozó milánói központ felelős gyermekorvosa.
Hatásosan védekezhetünk a fertőzések ellen, ha a gyerek ruháit és a szúnyoghálót átitatjuk olyan anyaggal, mely 0,5 százalékban tartalmaz permetrinát vagy etofrenprox-ot. Ezekhez az anyagokhoz könnyedén hozzájuthatunk gyógyszertárban, és alkalmazásukkal 20 napra bebiztosíthatjuk magunkat az egzotikus helyek egzotikus betegségeivel szemben. Hasonlóan jó módszer olyan szerek bőrre permetezése, amik 10 százaléknál nagyobb mennyiségben tartalmaznak DEET-et vagy dietiltoluamide-t. A hasmenés és kolera elleni oltást sem árt beadni mielőtt útnak indulnánk, de ezek sajnos 2 éven aluli gyerekeken nem alkalmazhatóak.
Hozzászólás zárolva.