Otthonszülés-győzelem Strasbourgban
A strasbourg-i Emberi Jogok Európai Bíróság ma megállapította, hogy a magyar állam megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezményben foglalt magánélethez való jogot.
A strasbourg-i Emberi Jogok Európai Bíróság ma megállapította, hogy a magyar állam megsértette az Európai Emberi Jogi Egyezményben foglalt magánélethez való jogot
Éppen egy évvel ezelőtt fordult a strasbourg-i székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósághoz egy várandós magyar kismama. Panasza szerint a magyar állam megsértette a magánélethez való jogát azzal, hogy nem biztosítja az otthonszülésről hozott döntése érvényesülését, amikor szabálysértési szankcióval fenyegeti a segédkező bábákat. A várandóst a TASZ ügyvédje, dr. Fazekas Tamás képviselte a strasbourgi bíróság előtt.
A bíróság 2010. december 14-én kihirdetett határozatában hat szavazattal az egy ellenében megállapította, hogy a szabályozatlanság sérti az Európai Emberi Jogi Egyezmény 8. cikkelyében foglalt magánélethez való jogot. Az ítélethez párhuzamos indoklást fűzött Sajó és Tulkens bíró, illetve különvéleményt Popovic bíró.
(1) A Bíróság álláspontja határozott a tekintetben, hogy a magánélethez való jog magában foglalja a szülés körülményeinek megválasztásához való jogot.
(2) A Bírák érvelése szerint a szabálysértési kormányrendeletnek az a szakasza, amely az otthonszülésnél segédkező bábákat szabálysértési bírsággal fenyegeti, beavatkozást jelent a kérelmező és a hozzá hasonló várandós nők joggyakorlásába.
(3) A Bíróság véleménye szerint a szabálysértési szankcióval való fenyegetettség, illetve a speciális és átfogó szabályozás hiánya korlátozta a kérelmező döntését az otthonszüléssel kapcsolatban. Ez pedig sérti a magánélethez való jog korlátozásához előírt törvényszerűség, szűkebben az előreláthatóság elvét.
„Az ítéletet nagyon fontosnak tartjuk, hiszen ez alapján világos, hogy amíg nem születik meg az otthonszülés magyar szabályozása, és amíg az intézeten kívüli szüléseknél segédkezők nem szerezhetnek működési engedélyt, addig Magyarország folyamatosan megsérti az Európai Emberi Jogi Egyezményt.” – mondta dr. Fazekas Tamás, a TASZ ügyvédje.
Kérjük, a rendelkezésére álló eszközökkel segítse elő, hogy az ügyről minél többen tudomást szerezhessenek.
Amennyiben az üggyel kapcsolatban bármilyen kérdése van, kérjük, hívja dr. Fazekas Tamást, a TASZ ügyvédjét a 06-30-7434294-es vagy Kapronczay Stefánia Betegjogi Programvezetőt a 06-70-3100771-es telefonszámon.
Hozzászólás zárolva.