Egy titokzatos, borzalmas népbetegség! Vigyázzon vele!
Hallott már a PCO szindrómáról (policisztás ovárium szindróma), vagy más néven a Stein-Leventhal betegségről? Nem csoda, ha nem, mert ugyan viszonylag gyakori problémáról van szó, a nők nagy része mégsem tudja, pontosan mit is okoz ez a kór.
A PCO szindróma egy sajátos tünetegyüttes, petefészekciszták és hormonális problémák együttes megjelenése, amelynek nagyon súlyos következményei lehetnek: hajlamosít a meddőségre, a rákra, szívbetegségekre és diabéteszre is. A nők körülbelül 5-10 %-át érinti, ennek ellenére mégis egy alig ismert népbetegség.
A PCO tünetei sokfélék, ám a következők fordulnak elő a leggyakrabban. A legfontosabb jel, amely miatt egyáltalán felvetődhet a betegség gyanúja, az a petefészekciszta, pontosabban tömegesen növekvő ciszták, amelyek mellett a petefészek is megnövekszik bizonyos esetekben.
Ehhez a tünethez hormonproblémák is járulnak, a PCO-ban szenvedő nők szervezetében magasabb a tesztoszteronszint, mint a normális lenne, ezért jellemző külső jel a szőrösödés, a pattanásos bőr, valamint egyes esetekben a hajhullás.
De talán az első, könnyen észrevehető jel a vérzés elmaradása, rendszertelensége, hiszen ha a hormonrendszerrel baj van, a menstruációs ciklussal is az lesz. Mindezek mellett megjelenthet magas vérnyomás, súlyproblémák, valamint vércukorszint-rendellenesség.
Hogy pontosan mi is a betegség oka, az máig sem egyértelmű, de mindenképpen szerepe van benne az inzulinrezisztenciának. Ha valakinél policisztás ovárium szindrómát diagnosztizálnak, akkor több lehetséges gyógymód áll rendelkezésére, az orvosa a lehetséges ok ismeretében választja ki a gyógyszeres kezelést.
„Ez egy alattomos, borzalmas betegség, mert azt veszi el tőled, amit a legjobban szeretnél, a terhességet” – mondja Éva, aki már évek óta babát szeretne, a PCO miatt mégsem sikerül neki és férjének. Igaza van, a PCO-s betegek nagy része küzd meddőségi problémákkal, ám a helyzet nem reménytelen – állítják a szakemberek.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Forrás: http://www.womenshealth.gov/faq/pcos.htm
Hozzászólás zárolva.