„A nevem Bond. James Bond”.
Mintegy négymilliárd dollárral gyarapította vagyonát 1962. óta, és kétszázmillió példányban keltek el a róla szóló könyvek. Imádja a szexet, a gyönyörű nőket, a finom ételeket és a whiskyt. Talán ez lehet félévszázados sikerének titka?
S mindezt megtetézve, idén, már egy konferencián igyekeznek a hozzáértők megfejteni ezt a példátlan sikersorozatot, ami férfiak millióinak okoz némi irigységet.
James Bond figurája 1953-ban született meg a Casino Royale című novellának köszönhetően, szülőatyja pedig Ian Fleming, akiről a konferencia résztvevői azt is megállapították, hogy személyiségének tökéletes alteregója a 007-es ügynök.
A Francia Nemzetközi Könyvtárban lezajlott szimpózium résztvevői történelmi, gazdasági, pszichológiai szempontokat is felhasználva próbáltak magyarázatot adni az időközben hat arculatváltáson is átesett szuperférfi titkára. Sokféle szempontból elemezték ki őfelsége ügynökét.
A könyvtár vezetője egyenesen a sárkányölő Szent György modernkori reinkarnációjának titulálta Bondot, aki állandóan harcban áll a halállal.
Mások keményebben fogalmaztak. Michel Baumgartner, egyetemi oktató szerint például:
„Bond világa a paranoiás egyedülállók társadalma(…)hiszen nincs családja, nincs otthona, nincsenek valós kapcsolatai, és ideje nagy részét azzal tölti, hogy egyik hotelből és kaszinóból a másikba megy. Valójában az egész élete arról szól, hogy keresi az otthonát, miközben mindenki magányos a világában. Még a Bond-lányok is”.
Talán ettől olyan vonzó?
Bizonyára sokat nyom a latba a magányos, egyedülálló, világmegmentő hős– figura ötlete, ám emellett ne feledjük azt sem, hogy a brit Don Juan igazi luxust sugall életvitelével, miközben a legmodernebb technikai eszközöket kipróbálva (és reklámozva) állít fel egy ideális-férfi képet a mozinézők elé.
Titka tehát sok oldalról is megközelíthető, de egy bizonyos: neki köszönhetően sikerült megírni a 20. század valószínűleg legsikeresebbnek mondható könyvsorozatát is.
Forrás: www.news24.com
Hozzászólás zárolva.