Facebook hozzászólás
227

Domján Edit is krízisben volt

Gondoljanak Domján Editre, aki egész életében emlegette, hogy nem akarja a 40. születésnapját túlélni

1942-ben egy bostoni klubban mintegy nyolcszáz ember épp futballgyőzelmet ünnepelt. Hirtelen tűz ütött ki, és a tűzben 500-an életüket vesztették, s velük együtt 500 ember családja került nagyon nehéz lélektani helyzetbe.

Velük és a túlélőkkel egy Lindemann nevű pszichológus foglalkozott, aki hamarosan könyv formájában írja le megélt, átélt tapasztalatait. Ekkor és itt születik meg a krízis fogalma.

Hogy is írhatnánk le közérthetően a krízis fogalmát?

Ha krízisbe kerülünk, akkor az első megélt tapasztalatunk, hogy a lelki egyensúlyunk felborul. Meghal egy közeli hozzátartozónk, munkanélküliek leszünk vagy épp válni készülünk- a váratlan események, körülmények kibillentenek bennünket egyensúlyunkból, s kénytelenek vagyunk valamit kezdeni a kialakult helyzettel.

Mitől kerülhetünk krízishelyzetbe? Néhányat már felsoroltam, de alapvetően három jellegzetes oka lehet egy-egy ilyen helyzet kialakulásának:

1. Biológiai

Az emberi életút egy-egy korszaka fontos fordulópontokat hozhat. Ezeken a pontokon alakulhatnak ki krízishelyzetek.

Elég megemlítenem például a középkorúvá válást egy nő életében. Gondoljanak Domján Editre, aki egész életében emlegette, hogy nem akarja a 40. születésnapját túlélni. Rettegve gondolt az életközép krízisére. Ígéretét pedig be is váltotta.

2. Pszichológiai

Már kamaszkorunkban megtapasztaljuk az egyik legjellegzetesebb pszichológiai krízist: a szerelmi csalódást. A szeretett személy elvesztése, ennek megértése, elfogadása gyakran nem zökkenő mentes. Sajnos még felnőtt korunkban sem.

3. Szociális

Van, akinek egy hétköznapinak tűnő munkahely – vagy lakásváltás is komoly krízist jelent. Hisz elszakad a megszokott környezetétől, barátaitól, munkatársaitól, s az új helyzetben nem bírja feltalálni magát. Sajnos, akár teljesen el is szigetelődhet.

Fontos tudni, hogy a krízisben  a probléma egyre fenyegetőbbé válik, nem tehetjük meg, hogy szemet hunyunk felette, nem tehetünk úgy, mintha semmi nem történt volna; ám problémamegoldó képességeink mintha csődöt mondanának, energiáink mintha kevésnek bizonyulnának ehhez.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!