Facebook hozzászólás
115

Állj meg Drágám, rosszul vagyok!

Mozgásbetegségnek nevezzük azoknak a kellemetlen tüneteknek az összességét, melyeket a fülből és a szemből érkező, mozgásunkkal kapcsolatos eltérő információk generálnak az agyunkban, s így a testünk bizonyos részeiben.

A hajón, kocsiban, repülőn vagy vonaton fellépő rosszullét oka az, hogy a fülünk belseje, mely fontos szerepet tölt be egyensúlyérzékünkben, azt üzeni az agyunknak, hogy mozgunk (mivel a kocsi, repülő, vonat, stb., melyben ülünk, mozog), de közben szemünkkel egy álló pontra fókuszálunk (például a padlóra vagy egy könyvre), melynek következtében agyunk úgy érzékeli, hogy mozdulatlanok vagyunk. Ez az ellentétes üzenetek keltette disszonancia az agyban hányingerhez vezet.

Ez ellen úgy lehet leghatásosabban védekezni, ha szemünkkel követjük a mozgás irányát, tehát az utat. Fókuszáljunk a horizontra, ne pedig a jármű belsejét fixírozzuk! Lehetőleg (ha a jármű jellege engedi), engedjünk be minél több friss levegőt az utas térbe, és figyeljünk rá, hogy indulás előtt ne együnk túl sokat – de azért túl keveset se! Kerüljük az olyan nehéz ételeket, mint a sajt és a hús, valamint ne igyunk és dohányozzunk az út előtt!  

Ha kocsiban utazunk, válasszuk inkább a sofőr, mint az utas szerepét! Ha még így is rosszul leszünk, álljunk félre, szálljunk ki az autóból, és sétáljunk egy kicsit! Jobb csírájában elfojtani a dolgot, mint megvárni, amíg visszafordíthatatlanul felfordul a gyomrunk.

A gyerekek esetében is nagyon fontos, hogy kilássanak az ablakon. Ha tehát kicsikkel utazunk, figyeljünk oda arra, hogy megfelelő magasságú gyerekülésben üljenek!

Forrás: http://www.cbsnews.com/stories/2006/06/26/earlyshow/contributors/emilysenay/main1752001.shtml



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!