Facebook hozzászólás
96

Mi vagyunk az öngólt lövő struccok országa!

Az egészséggel kapcsolatos közhelyeken több gondolkodnivaló van, mint gondolnánk! Ha nemcsak szajkóznánk, hogy „persze, persze, ez meg az káros az egészségre”, hanem ezeket a mondatokat megpróbálnánk felfogni, akkor talán…

Furcsán működik a közhely: minél többet halljuk, annál kevésbé tulajdonítunk neki igazságtartalmat. Amikor már a közhely védelme is közhellyé válik („azért lett valami közhely, mert igaz”), akkor válik igazán nehézzé belesulykolni az emberek fejébe, hogy vegyék komolyan a tartalmát.

Nincs ez másképp az egészségügyi közhelyekkel sem. A három legelcsépeltebbet, azaz a dohányzásra, az egészségtelen táplálkozásra és az egészségtelen életmódra vonatkozó figyelmeztetéseket már szinte meg se halljuk – hiszen már annyiszor hallottuk őket… Az „egészségtelen” szóról tízből kilenc ember erre a három dologra asszociálna, mégis az ezek generálta szív- és érrendszeri betegségekben halnak meg ma a legtöbben Magyarországon és más nyugati országokban. Lehet, hogy akkor mégse halljuk meg a figyelmeztetést? Lehet, hogy csak akkor kéne közhely számba venni ezeket az információkat és tanácsokat, ha be nem tartásuk nem vezetne annyi öngólhoz?

A válasz egyértelmű! Az ember strucc. Pláne fiatalon. Nem hiszi el, hogy az életbe bele lehet halni. A már fiatalkorban kialakuló érrendszeri problémák mintegy 80 százalékáért a fent említett három „közhely” a felelős…a test elhasználódása pedig nem tereli a regenerálódás útjára ezeket a károsodásokat. Úgy tűnik, mintha Magyarországon különösen hódítani az egészségügyi struccpolitika: nem újdonság, hogy alkohol fogyasztás és dohányzás szempontjából a nemzetközi élvonal törzsgyökeres tagjai vagyunk.

Át kéne tehát értékelnünk magunkban bizonyos szavak jelentését. Le kéne hámozni róluk a rájuk rakódott közhely rétegeket, hogy tényleg értsük őket. Az egészségtelen szó például nem riogatás, az egészség kifejezés pedig nem a gyógyszer gyártók szlogenje. A dohányzás nem az a „rossz szokás”, amiről persze tudjuk, hogy egészségtelen, de kit érdekel?, hanem az a mérgező folyamat, ami tönkrevághatja az ember életminőségét. Az egészségtelen táplálkozás nem az a jelenség csoport, ami, „ha lenne időm két tárgyalás közt…”, akkor nem állna fenn, hanem saját szervezetünk mérhetetlen kihasználása: mi a rabszolgaság, ha nem a „másik” jogos igényeinek totális semmibevétele? Az egészségtelen életmód pedig nem azt jelenti, hogy nincs kondi bérletünk, hanem minden-minden olyan apró motívumot a hétköznapjaink során, melyek segítségével szépen, szisztematikusan termeljük magunkban a pszichoszomatikus betegségeket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!