Pajzsmirigyhormonból is ártalmas a sok, de a kevés is!
Előfordul, hogy a pajzsmirigy túl kevés vagy túl sok pajzsmirigyhormont termel. Mind a túlműködés, mind a csökkent működés súlyos anyagcserezavarokat okozhat. Időskorban gyakori, s általában minden tizedik embernél fordul elő.
A pajzsmirigy kisméretű, pillangó alakú szerv a nyak alsó részén, mely két lebenyből áll. A pajzsmirigy termeli a pajzsmirigyhormont, amelynek sokféle funkciója van, az ember szinte minden szervére hatást gyakorol, kivéve az agyat, a lépet, a herét, a méhet és magát a pajzsmirigyet.
A pajzsmirigyhormon két hormonból áll: tiroxinból és trijódtironinból áll. A tiroxint a pajzsmirigy választja ki, míg a trijódtironint főként más szervek állítják elő a tiroxinból.
Ha a pajzsmirigy alulműködik (hypothyreosis):
A csökkent működés pajzsmirigy-elégtelenséget vagy mixödémát okoz.
Tünetei: kimerültség, csökkent állóképesség, testsúlynövekedés, nagyfokú hidegérzékenység, a bőr kiszáradása és a haj törékennyé válása, túl erős menstruáció, székrekedés, lelassult gondolkodás.
A pajzsmirigy csökkent működését gyakran a szerv gyulladása okozza. Ezt általában a nyak duzzanata kíséri, amit a pajzsmirigy megnagyobbodása okoz.
A betegség a pajzsmirigy túlműködésének kezelésére használt radioaktív jódterápia vagy sebészeti beavatkozás után is fennmaradhat. Szülés után olykor átmenetileg csökken a pajzsmirigy működése.
Csecsemőknél a súlyos hypothyreosist kretenizmusnak nevezzük.
A kezelés pajzsmirigyhormon-pótló terápiával történik, melynek során a beteg tabletta formájában szed hormont.
Ha a pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreosis):
Tünetei: nyugtalanság, hőhullámok és izzadás, szapora, szabálytalan szívverés vagy szívdobogásérzés, idegesség, remegés és ingerlékenység, testsúlycsökkenés, kimerültség, gyakoribb székletürítés, rövidebb menstruáció, csökkent vérzéssel.
A pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb és legtitokzatosabb formája a Basedow- vagy Graves-kór, amely során a szervezet saját magát támadja meg. A pajzsmirigy fájdalommentes duzzanata. Fontos időben észrevenni és kezelni, mert megnövekedhet a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a csontritkulás kialakulása. Egyes betegeknél előfordulhat kidülledt szem vagy a szemhéjak hátrahúzódása.
Gyógyszeres kezeléssel vagy műtéti úton gyógyítják.
A pajzsmirigy rendellenességeket az öregedésen kívül számos betegséggel hozzák összefüggésbe, például a migrénnel, a hangulatváltozással, pánikrohammal, a menstruáció előtti tünetegyüttessel, táplálkozási zavarokkal, elhízással, allergiával.
Hozzászólás zárolva.