Támad a szőr!
Megeshet, hogy amióta az eszünket tudjuk, kisállatokkal osztjuk meg a lakásunkat, és csak most válunk allergiássá a szőrükre vagy a nyálukra. Elkezd viszketni a szemünk, folyni az orrunk – és mindezért imádott négylábúnk a felelős.
Ha valaki kimondottan erős allergiás tüneteket produkál (például fulladással fenyegető asztma rohamokat), akkor nincs más mód, túl kell adni az állaton. Azonban, ha a probléma nem ennyire súlyos, vannak kedvezőbb opciók is.
A legtöbben a macska szőrére allergiásak. A tüsszögést ez esetben nem is a szőr okozza, hanem a macska apró bőr sejtjei valamint a megszáradt nyál. Ugyanez áll a kutyákra is. Ezek a kicsi bőr darabkák ráragadnak a ruhákra, a bútorokra és természetesen a kezünkre is, ahonnan már csak egyetlen mozdulat választja el őket a szemünktől és a szánktól.
Habár hipoallergén macska és kutya nem létezik, megeshet, hogy egyes fajtákra érzékenyebben reagálunk, mint másokra. A hím macskák például több ilyen bőr darabot hullatnak szét, mint a nőstények, de sajnos ahhoz épp eleget, hogy ne lássunk ki a fejünkből az allergia okozta váladékoknak köszönhetően. A leghelyénvalóbb talán azt állítani, hogy ha valakinél egyszer kutya vagy macska allergiát diagnosztizáltak, akkor az minden kutyára vagy macskára allergiás.
Ha nincs más mód a veszélyesen erős tünetek mérséklésére, mint a négylábú elpaterolása a házból, akkor se számítsunk azonnali javulásra. Hosszú hetekbe, hónapokba telhet, amíg az említett bőr darabok kitisztulnak a lakásból.
Az allergén darabkák akkor is veszéllyel fenyegetnek, ha kirakjuk a kertbe az állatot. Ne felejtsük el, a simogatással – ami szerves részét képezi az állattartásnak – ugyanúgy ránk ragadnak a bőr darabok.
Mielőtt bármit is tennénk, mindenképp menjünk el allergia tesztre, amin esetleg kiderül, hogy nem is a kisállatra vagyunk allergiásak, hanem környezetünk más összetevőjére, mint például a porra. Ha azonban mégis kiderül, hogy a négylábú a ludas, jól gondoljuk meg, hogy ennek ellenére is igényt tartunk-e lakótársi státuszára, mivel az allergia tünetei fokozódhatnak, így például, ami ma még tüsszögés, az már lehet, hogy holnap asztma lesz.
Hozzászólás zárolva.