„Megtámadták és megverték a tévécsatorna sztárjait!?”
Szinte közhely, hogy a különböző médiumokban megjelenő erőszak káros hatással van a gyerekek lelki, mentális fejlődésére, egészségére. De vajon tényleg igaz, hogy egy-egy akciófilmtől vagy boxmérkőzéstől rosszabb lesz a csemetének? És vajon ha továbbgondolkodunk: akkor az esti híradó is veszélyes, mert beszámol erőszakos eseményekről?
De mit is nevezünk erőszaknak? Azt, ha egy filmben a főhős saját védelme érdekében leüt egy másikat, vagy ha éppen egy sorozatgyilkos”pályafutását” kísérjük nyomon? Az ORTT egyik tanulmánya szerint erőszak az, amelyben szerepet kap a szándékosság, a fizikai bántás, és fontos szempont az is, hogy mindez élőlényeket érjen.
Egy alig tízéves gyerek az UNESCO egyik felmérése szerint naponta legalább három órát tölt a képernyő előtt, vagyis valószínűleg több időt töltenek a képernyő bámulásával, mint szüleikkel, testvéreikkel, barátaikkal való kommunikációval. A három óra azonban nem csak ezért döbbenetes eredmény, hanem azért is, mert az Országos Rádió- és Televízió Testület szerint a műsorok hatvan százaléka tartalmaz valamilyen erőszakos cselekményt! Ki lehet számolni, a gyerek a tévé előtt töltött idő alatt hány ilyen jelenetet lát.
Arról megoszlanak a vélemények, hogy mindez hogyan hat a gyerekekre. Néhány szempontot azonban a szüőknek sem árt ismerniük: a hároméves gyerekek még valóságként élik meg a képernyőn látottakat, vagyis nem képesek a fikciót és a valóságot elkülöníteni egymástól. A pszichológusok szerint csak 10-11 éves korukra válnak igazán „tévééretté”, ekkor már tudják, mi kitaláció és mi nem az.
Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenki agresszívabb lesz az akciófilmektől. Hihetetlen, de a Magyar Filmművészek Szövetségének Gyermek és Ifjúsági Szakosztálya által készített összefoglalóból kiderül, hogy a legveszélyesebb az utánzás szempontjából a híradó, hiszen az a valós élet eseményeit rögzíti, legkevésbé aggasztóak a verekedős rajzfilmek. Nagyobb hatással van a nézőre az erőszak, ha maga is agresszív, ha zaklatott, feszült állapotban van és ha serdülő!
A gond a szülők és a szakemberek mégis a filmeket okolják jobban, nem pedig a hírműsorokat. Ugyanis míg a híradóban a bűnös, agresszív szereplő jó esetben elnyeri jutalmát (ha más nem is történik vele, legalább nyomozni kezdenek utána), a filmek nagy részében az agresszió célravezető, a jófiúk is verekednek, ölnek…
Hozzászólás zárolva.