Ha észreveszed a tüneteket, azonnal fordulj orvoshoz!
A petefészek felelős a női hormonháztartásért, ezért a petefészek betegsége gyakran együtt jár hormonális eredetű panaszokkal.
A petefészekrák döntően az 50 év feletti nőket érinti, de előfordulhat a pubertás kor előtt és 30 éveseknél is. Ugyanúgy, mint a méhtestrák esetében egy hibás gén felelős a petefészekrák kialakulásáért, mely egyaránt származhat az anyától és az apától is. Figyelmeztető jel, ha a családban előfordult petefészek-, emlő-, vastagbél- vagy méhtestrák 40 évesnél fiatalabb korban.
Azok a nők hajlamosak a petefészekrákra, akiknek a hormonháztartásuk nem működik helyesen, illetve az átlagosnál rendszeresen hosszabb ideig menstruálnak.
Azért veszélyes a petefészekrák, mert korai stádiumában teljesen tünetmentes, ezért a petefészek daganatos elváltozását ritkán fedezik fel. Az első tünetek között szerepel a hasfeszülés, széklet- és vizeletürítési panaszok, alhasi és deréktáji fájdalmak, ritkábban, pedig méhvérzés, ám ezek a tünetek már az előrehaladottabb stádiumot jelzik.
A www.rakgyogyitas.hu 4 stádiumot külön el:
I. stádium: csak a petefészekben van daganat
I.A.: csak az egyik petefészekben van tumor, nincs ascites
I.B.: mindkét petefészekben van tumor, nincs ascites
I.C.: függetlenül attól, hogy az egyik vagy mindkét petefészket érinti a tumor, ascites van, az ascitesben kimutathatók a daganatsejtek
II. stádium: a daganat a petefészek/petefészkek mellett a kismedencére is kiterjedt
II.A.: a tumor a méhre és/vagy a petevezetőkre és a másik petefészekre is kiterjedt
II.B.: a tumor a medence egyéb szöveteire is kiterjedt
III. stádium: a daganat a petefészek/petefészkek mellett a hasüreg más részeire is átterjedt
IV. stádium: a daganat a petefészek/petefészkekben való jelenlét mellett távoli szervekben is megjelent áttétként
Hozzászólás zárolva.