Egy kevésbé ismert daganat: a méhtestrák!
Létezik egy második nőgyógyászati tumor, mely leggyakrabban az 50 évet betöltött nőket fenyegeti. Ez a méhtestrák, mely a méh belső hártyájának daganatos elváltozása.
Rendkívül érdekes, hogy az erősen dohányzó nők körében ritkán fordul elő ez a betegség, míg a méhnyakrák egyik kialakulásának fő tényezője. Ennek fő oka, hogy a dohány csökkenti az ösztrogén nevű női hormon szintjét, mely a daganat kifejlődésével van kapcsolatban. Azonban azok a nők hajlamosabbak a betegségre, akiknek magas a vérnyomásuk, túlsúlyban szenvednek, illetve cukorbetegek. Fiatal korban is előfordulhat a betegség, főleg akkor, ha többféle fogamzásgátlót használunk kontrollálatlanul.
A méhtestrák kialakulásáért egy génhiba felelős, amely egyaránt származhat apai és anyagi ágról is. Örökletes háttérre utalhat a családban korábban előfordult méhtest-, bél- és más ritka hasi tumor, különösen akkor, ha azok fiatal korban, 40 éves kor előtt jelentek meg.
A méhtestrák fő tünete a rendellenes hüvelyi vérzés, menstruációs periódus megnyúlása, a korai első vérzés, valamint a késői menopauza. Ha felmerül a gyanú a betegséggel kapcsolatban az orvosnak meg kell vizsgálnia a hüvelykenetben lévő sejteket, a méhcsatornát, és a méhtest nyálkahártyáját
Minél előrehaladottabb az elváltozás, annál nagyobb számú stádiumba osztható, és annál komplikáltabb a gyógyulási folyamat is. A méh üregében növekvő daganat átterjedhet a méhnyak felé, kezdetben a környéki, azután a távolabbi, hasi, lágyéki nyirokcsomókba kerülhet, végül a májban és a tüdőkben is megjelenhet.
Több lehetőség is kínálkozik a méhtestrák gyógyítására, például sebészeti, radiológiai, és gyógyszeres lehetőség. A műtét során eltávolítják a méhet, a petefészket, és a méhkürtöket.
Azonban ha műtéttel nem lehet kezelni a beteget, akkor a sugárterápia jöhet szóba, de előfordulhat a kettő kombinálása is. A gyógyszeres kezelés javíthatja a gyógyulás esélyeit, gátolják a daganatsejtek szaporodását, erősítik a szervezet ellenálló képességét.
Hozzászólás zárolva.