Ha levegőt veszel, meghalsz!
A levegőszennyezés problémája nem új keletű, már a XIV. században, Angliában használták a kőszenet fűtésre, mosodák és kovácsműhelyek üzemeltetésére. I Edward a parlamenti ülések időszakára Londonban betiltotta a kőszénnel történő tüzelést, hogy a vidékről érkező főurakat megkímélj a füstködtől. A füst egészségkárosító hatását jól ismerték és részben ennek volt köszönhető az, hogy III. Vilmos a XVII. Században kiköltözött Londonból.
Az első füstrendeletet is Angliában adták ki a XVIII. Században, Magyarországon is elkelne egy ilyen…Ugyanis a kipufogógázok számos mérgező és irritáló anyagot tartalmaznak és rákkeltő hatású aromás szénhidrogének mellett.
Egy szovjet rákkutató foglalkozott a környezeti rákkeltők szerepével és előfordulási gyakoriságukkal. A kutató mérései szerint a kipufogó gázok a leginkább rákkeltőbbek.
A levegőszennyezés másik, környezetre ható faktora, a dohányfüst és a háztartásokban elégetett kerti szemét, vagy a lakások fűtésére használt korszerűtlen fütő-és főzőalkalmatosságokból származó füst. Magyarországon kb. 17 ezer levegőszennyezési forrás létezik és a lakosság 40 százaléka él szennyezett levegőben.
Magyarországon a PAH-ok (policiklusos aromás szénhidrogének) szintje a megengedett értéknél 10-20 százalékkal magasabb. A városok levegőszennyezését a portartalom alapján állapítják meg. A nagyobb ipari városaink levegőjének porszennyezettsége a megengedhető mérték kétszeresét is meghaladja.
Érdekes, hogy mindenki tisztában van ezekkel a tényekkel, mégse tesznek semmit. Fulladozunk a buszok, autók kipufogó gázaitól, mégis egyre több autót vásárolnak. A rák ott van a levegőben, minden nap, ha kimegyünk az utcára beszívjuk a tüdőnkbe, körülvesz bennünket. 19 éves fiatalok betegednek meg, anyák, apák halnak meg…de kell még egy autó a családba, mert dolgozni kell, és sietni. Az egészségre pedig nincs időnk …Jól van ez így?
Hozzászólás zárolva.