Amire mindig szerettünk volna választ kapni
Előfordult már Önnel, hogy egy bizonyos helyzetben nem tudta, hogyan is kellene helyesen, illendően viselkedni? Természetesen az alapvető szabályokat mindannyian ismerjük, de tudta-e például, hogy pontosan milyen távolságot kell betartanunk a bankautomatánál? Vagy hogy illetlenség-e a nőnek töltenie az üvegből?
Tegezzem vagy magázzam? Az alap természetesen az, ha magázzuk a másikat, a kérdés csak az, hogy ki ajánlhatja fel a tegeződést. Azonos neműek között ilyenkor az életkor dönt, az idősebbé ez a jog. Ha azonban férfi és nő között zajlik a beszélgetés, akkor mindenképpen a nő kezdeményezi a kötetlenebb nyelvi formát, akármennyi is legyen a korkülönbség.
Kellemetlen szituáció az is, amikor olyan fiatallal van gondunk, akiről nem tudjuk, megsértődik-e, ha letegezzük. Az illemtankönyvek szerint a 18-19 éves fiatalokat már illik magázni. Évszázados hagyomány a pertu, ilyenkor tegeződnek össze az ismerősök. De mivel ihatunk pertut? Mindenképpen alkoholos itallal, de sörrel kifejezetten tilos!
Hogyan viselkedjünk a hivatalban, bankban, postán? A legfontosabb, hogy akármilyen nagy sor is áll mögöttünk, mindenképpen tartsuk be a két méter távolságot, az előttünk intézkedőnek ugyanis kellemetlen lehet, ha valaki hallja, pontosan milyen ügyben jár el. Ez hatványozottan érvényes a bankokban, főleg a bankautomatáknál, ahol biztonsági oka is van a távolságtartásnak, hiszen senki sem szeretné, ha a mögötte álló kiolvashatná a pin-kódját.
Örök téma az étterem, hiszen számos olyan helyzet van, amit kapásból nem tudunk a legmegfelelőbben megoldani. Hiszen már a helyiségbe való belépés is probléma sokaknak. Ki menjen előre, a férfi vagy a nő? Alapszabály, hogy nyilvános helyre, presszóba, étterembe mindig a férfi megy előre. Más helyeken a sorrend attól függ, merre nyílik az ajtó. Ha a férfi felé, akkor kinyitja, és megtartja a hölgynek. Ha befelé, előresiet, és úgy ad utat. Az asztal felé is a férfi megy elöl, mögötte a nő. És bár lassan elfeledett tiszteletadás ez, de igenis illik lesegíteni a hölgyről a kabátot.
A borravaló mértékét talán mindenki tudja, tíz százalék. A helyzetet csak az bonyolítja, hogy mostanság egyre több étteremben van szervízdíj, amely tulajdonképpen a borravalót helyettesíti. Ha ilyen helyen vagyunk, az étlapban jelzik ezt, úgyhogy ne erősködjünk a borravalóval, mert valószínű, hogy a pincéreknek megtiltották, hogy elfogadják a jattot.
Hozzászólás zárolva.