Egy távoli gyógymód: bármilyen betegség ellen!
A kínai gyógyászatról legtöbbünknek csak az akupunktúrás kezelések jutnak eszébe, pedig ez a távol-keleti ország ennél sokszínűbb gyógymódrendszert dolgozott ki az évszázadok alatt. Hogy miért ilyen sokszínű? Mert magában foglalja a han, a tibeti, a mongol, az ujgur és más népek orvostudományát.
A távol-keleti gyógyász úgy próbálja gyógyítani a legkülönbözőbb betegségeket, hogy helyreállítja a harmóniát az öt alapelem (a víz, a fa, a föld és a levegő) között, amelyek felépítenek minket. Ugyanakkor megpróbálja újra megteremteni az egyensúlyt a jin és a jang között. Hét alapvető módszerük van, amelyekkel ezt elérhetik: az akupunktúra, a köpölyözés, a masszázs, a mozgás-légzés terápia, a fülakupresszúra, a moxa, valamint kínai gyógynövények használata.
„A hagyományos kínai gyógyszerek mellékhatás nélküliek, és gyógynövényekből készülnek” – hangsúlyozta Dr. Yu, a 15 éve Magyarországon élő kínai orvos az egyik Kínával foglalkozó internetes oldalnak. Leghíresebb növényi gyógyszerük a ginseng gyökér, más néven zsen-sen, amely alkalmaznak TBC-re, vérszegénységre, illetve lázzal járó betegségek kezelésére is. A ginseng mellett gyakran használnak indiai kendert, bambuszhajtásokat, hagymát, gyantát, rebarbarát, de az életgyökérhez hasonlóan nagyon elterjedt a zöld tea is.
A köpölyözés a hagyományos kínai gyógyászat egyik alapvető technikája: a kezelés során a páciensek hátára forró levegővel teli gömb alakú poharakat tesznek, amely szívó hatást gyakorol a testre. Kifejezetten ajánlják például derék- vagy hátfájásra, de az egész szervezetre jó hatással van, felfrissíti a testet, és egyáltalán nem fájdalmas.
Az akupunktúra a kínai gyógyászat mindenre alkalmazott technikája, lényegét Európában is többnyire ismerik: a testen van körülbelül négyszáz akupunktúrás pont, betegséghez kapcsolódóan. A fém- vagy csonttűvel végzett kezelés a kínai gyógyászok szerint helyreállítja a szervezet megzavart vér- és nedvkeringését.
Az akupresszúrát is érdemes legalább egyszer kipróbálnunk, amely ugyanazokon az elveken alapul, mint az akupunktúra, de szelídebb beavatkozás. Tű helyett a szakember ujjnyomással stimulálja a betegségnek megfelelő pontokat a testen. Hasonló gyógymód a moxa (égetéses technika).
A lényeg természetesen itt is az, ami a nyugati, gyógyszerrel való gyógyítás esetében: minden akkor a leghatásosabb, ha hiszünk benne.
Hozzászólás zárolva.