Rákos leszek, ha a szüleim abban haltak meg?
Tudni szeretnéd, milyen betegségekre vagy hajlamos, mire kell jobban odafigyelned? A legjobb, ha megnézed a családodat: ki milyen kórban szenved vagy szenvedett, a dédszülők, nagyszülők milyen betegség következtében hunytak el!
Egészségi állapotunkat ugyanis nemcsak mi befolyásoljuk, sajnos számos esetben olyan „örökségünk” van, amely meghatározza egész életünket. Melyek azok a betegségek, amelyek kialakulásában rendkívül fontos szerepe van annak, hogy már előfordult-e a családban? Ilyen az asztma, a cukorbetegség, az epilepszia, a magas vérnyomás, a szájpadhasadék, a skizofrénia és a mániákus depresszió, valamint a veleszületett szívrendellenességek, és a rákok is ide tartoznak.
A cukorbetegségről régóta tudják a szakemberek, hogy családi halmozódást mutat, vagyis ha valamelyik vérszerinti rokonunk ebben szenvedett, nekünk is nagyobb az esélyünk arra, hogy cukorbetegség alakul ki nálunk. A kutatók szerint ez leginkább a kettes típusú diabétesznél jellemző, amely idősebb korban alakul ki, részben más betegségek hatására.
A pszichiátriai betegségekre is rendkívül jellemző az öröklés. Az orvosok szerint az, akinek felmenői között előfordult öngyilkosság, vagy fóbiás, depressziós, pánikbeteg, annak érdemesebb sokkal jobban odafigyelnie magára, elkerülnie a stresszt.
A daganatos felmenőkkel rendelkezőknek is gyakrabban kell meniiük szűrésekre, mert például a prosztatarákos apák fiainak 2,4szer nagyobb esélyük van a megbetegedésre.
Sajnos az oly sok szív- és érrendszeri problmát okozó elhízás is öröklődhet! Azok a gyerekek, akiknek szülei is túlsúlyosak, azok maguk is nagyobb valószínséggel híznak el. Ebben szerepet játszanak életmódbeli szokások és genetikai okok is!
Hozzászólás zárolva.