Azt mondta az orvosom: „hátrahajló méhem van”. De az mit jelent?
Egyre többet hallunk arról, hogy valakinek hátrahajló méhe van. De sokan nincsenek azzal tisztában, hogy mit is jelent ez valójában.
Sémásan ábrázolva a méhet, két jól elkülöníthető rész látható: a méhtest (corpus) és a méhnyak (cervix). Rendes pozíciójában a méh előredőlve a hólyagon nyugszik, a méhnyak ráhajlik a méhtestre: ilyenkor előrehajlott vagy anteflektált méhről beszélnek. Elég gyakorinak mondható, (körülbelül minden negyedik nőnél) az a változat, amikor a méh hátrafelé hajlik a végbél irányába.
Előfordulhat olyan eset is, amikor a méh a két pozíció közt helyezkedik el, ezt köztes helyzetnek nevezik. Tehát a méh hátrahajlása legtöbbször csak egy sajátos elhelyezkedés különösebb következmények nélkül, mely nem befolyásolja a nemi életet és kezelést sem igényel.
Ennek az-az oka, hogy normál helyzetben a méhet kötőszöveti szalagok és izmok függesztik fel és tartják meg. A hátrahajlást ezeknek a szalagoknak és izmoknak a gyengesége okozza, mely lehet veleszületett vagy szerzett. Leggyakrabban a szülések következménye, de okozhatják nőgyógyászati megbetegedések, például fertőzés, endometriózis, mióma vagy nagyméretű petefészekciszta.
A hátrahajlásnak különböző formái lehetnek. A kimozdítható hátrahajlás soha nem fájdalmas, a nőgyógyászati gyakorlatban a méh könnyen kimozgatható, ezért a vizsgálat során ideiglenesen visszanyeri normális pozícióját.
Rögzült hátrahajlás esetén minden helyrefordítási kísérlet hiábavalónak bizonyul és fájdalommal jár. Végérvényesen hátrahajlik a méh a nagyméretű mióma vagy az összenövések miatt. Valójában ezeket a háttérokokat kell kezelni, és nem magát a hátrahajlást.
Létezik még ennek az elváltozásnak egy ritka, ámde nagyon fájdalmas formája is, mégpedig a Maters-Allen-szindróma, amit a méhet rögzítő hátsó kötőszöveti szalag sérülése okoz. Ebben az esetben a hátrahajlott méh abnormális mértékben mozog, és úgy tűnik, mintha a méhnyak leválna a testről. Ez a sérülés általában elhúzódó, nehéz fogóműtétes szülés után keletkezik, és elviselhetetlen tüneteket okozhat. Ez az egyedüli eset, amikor alapos előzetes körültekintés után a műtéti megoldást választják az orvosok.
Tehát, ha az orvos azt mondja hátrahajlott méhünk van nem kell megijednünk! A hátrahajlás leggyakrabban semmilyen tünetet nem okoz. Ezenkívül nem okoz meddőséget, és a szülést sem nehezíti meg!
Hozzászólás zárolva.