„Műtétre várok. Mi fog történni velem?”
Heveny hasi fájdalmakkal került a kórházba, azonnal a műtőbe vitték. Mindössze néhány percen múlt az élete.
Naponta hallani gyors beavatkozást igénylő életmentő műtétekről. Szinte pillanatok alatt kell az orvosnak, a betegnek, vagy a hozzátartozónak döntenie, és nincs idő a hosszas előkészítésre sem.
Ha azonban nem sürgős a beavatkozás, van idő a felkészülésre. A széleskörű tájékoztatás, az alapos kivizsgálás megnyugtatja a beteget, az orvos pedig az eredmények ismeretében a legkisebb kockázattal járó, és a leghatékonyabb eljárással tud dolgozni.
A műtétet ezért megelőzik a különböző laboratóriumi és műszeres vizsgáltatok, mint a különböző tükrözések, ultrahangos-, röntgen,- és CT, valamint endoszkópikus vizsgálatok.
Fontos a fizikai állapot, a teherbíró-képesség feltérképezése is. Sokszor egy kemény diéta (a testsúlycsökkenés miatt), a dohányzás mérséklése vagy abba hagyása, az alkoholos italok mellőzése, vagy éppen egy frissítő és erőnlétet stabilizáló torna kell, hogy megelőzze a beavatkozást.
Az altatásos műtétek „kulcsembere” az altató orvos, az aneszteziológus. Ő készíti fel a beteget arra, hogy a műtét alatt semmit ne érezzen, izmai tökéletesen ellazuljanak és megkapja a számára legmegfelelőbb fájdalomcsillapítókat. Kérdései alapján számos dologra is fény derülhet, melyek a műtét sikerességét is meghatározhatják.
– Milyen gyógyszereket, élvezeti szereket szedünk rendszeresen? Van-e gyógyszer-, és jódallergiánk? Dohányzunk-e és mennyit? Milyen gyakran fogyasztunk alkoholt?
Adjunk tájékoztatást korábbi műtétjeinkről és a korábban lezajlott vese-, vagy májgyulladásról, epekövességről vagy éppen epilepsziás rohamainkról. Közöljük, ha anyagcsere-betegségünk van: cukorbetegség, köszvény, fehérjehiány stb. Ne feledkezzünk meg a magas vérnyomásról, és a véralvadásgátló, valamint szalicilsav-tartalmú gyógyszerekről sem!
És mi jöhet még közvetlenül a műtétek előtt?
Egy alapos tisztasági fürdő, a beöntés, a véna biztosítása, és a katéterezés…
A megfelelő lelki előkészítést, az őszinte tájékoztatást, már az első beteg-orvos találkozáskor meg kell a betegnek adni.
Ám a legjobb orvosi-egészségügyi ellátás sem pótolja, ha a beteg nem hajlandó együttműködni vagy éppen gyógyulni…
Hozzászólás zárolva.