Facebook hozzászólás
149

Ez a leggyakoribb rosszindulatú bőrdaganat

A basalioma (carcinoma basocellulare) Magyarországon a leggyakoribb rosszindulatú (malignus) bőrdaganat. Általában lassan növekvő, áttétet igen ritkán adó daganattípus, ezért részlegesen rosszindulatúnak (semimalignus) is nevezik.

A basalinoma a hámréteg legalsóbb sejtrétegének (bazális sejtsor) őssejtjeiből indul ki, innen ered a neve is. Leggyakrabban az ötven év feletti korosztály érintett, de előfordulhatnak fiatalkori megjelenések is, gyermekeken extrém ritka. A férfiak gyakrabban érintettek mint a nők. Sötétbőrűeken gyakorlatilag alig fordul elő.

A tumor leginkább a napfénynek tartósan kitett bőrterületeken, az arcon, a füleken, a kopasz fejbőrön, a mellkas illetve a hát felső részén alakul ki. De esetenként napfénytől védett bőrterületeken is létrejöhet. Általában az ép bőrön fejlődik ki, azaz nem előzi meg létrejöttét valamilyen úgynevezett "rákelőző" jóindulatú daganat.

Mindezekre magyarázatul szolgál, hogy a basalioma hajlamosító tényezői közül a legjelentősebb a tartós fényhatás daganatkeltő hatása. Főképp az UVB sugarak hatása jelentős. Ezen fényhatás a fehér bőrtípusúaknál fokozottabban érvényesül, ezért hajlamosító tényező azI-III. világos bőrtípusok valamelyikének megléte. A bőrszín genetikailag meghatározott, ezért egyes családokban gyakrabban fordulhat elő.

A basalioma kifejlődése irányába hat ezeken kívül valamely rákkeltő anyag jelenléte az egyén környezetében (pl. arzén az ivóvízben), a valamely okból meggyengült immunvédekezés, ionizáló sugárzás (pl. röntgenkezelés) a kórelőzményben. A röntgenkezelés basaliomakeltő hatása csak 25-35 év elteltével mutatkozik meg.

Idült fekélyek, hegek (pl. égési sérülés után visszamaradó) területén van esély több év után ezen daganattípus kialakulására.

A basalioma típusai A basaliomának több klinikai formája létezik:

A noduláris típusra jellemző, hogy egy a bőrből kissé kiemelkedő, jellegzetesen gyöngyházfényű szegélyű, közepén eleinte fénylő, majd kifekélyesedő csomó jelenik meg. Felületén pörk képződik, amely időnként leesik, majd újraképződik, időközben a seb mérete lassan nő, a tumor fokozatosan terjed elroncsolva a környező szöveteket. Ez különösen szemkörnyéki elhelyezkedés esetén lehet veszélyes.

Létezik úgynevezett felületes basalioma forma is, amelyre jellemző, hogy egy szerre több van jelen belőle általában  a hát bőrén. Ilyenkor éles szélű, halványrózsaszínű foltokat látunk, ami a szélek felé terjed, szélein gyöngyházfényű, közepe néha kisebesedhet, majd hegesedhet.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!