Elhidegültetek? Veszekedj!
A párkapcsolat legnagyobb ellensége a megfagyott, üres kommunikáció. Ha már nagyon sok feszültség összegyűlt, rendkívül nehéz konstruktívan megbeszélni a konfliktust.
Ha tartósan haragszik egymásra a férfi és a nő egy párkapcsolatban, ezt vészjelzésnek kell tekinteni. Természetesen minden tartós kapcsolatban keletkeznek konfliktusok, sértődések, alkalmanként harag is.
Ha néhanapján vagy akár gyakrabban begurulunk, vagy elfut a méreg, előfordul hogy olyan dolgokat mondunk, amiket nem gondolunk igazán komolyan. Egy kicsi apróságból olyan veszekedést gerjeszthetünk, amiből nehéz a kiút a megoldáshoz.
Nem egészen értenek egyet a szakemberek abban, hogy melyik a jobb módszer a házastársak konfliktusainak rendezésére: várjuk meg, amíg elcsitulnak a nagy indulatok, és hideg fejjel keressünk megoldást;vagy ne féljünk veszekedni, feltéve, hogy tudunk konstruktívan veszekedni.
A módszer hívei szerint az emberi kapcsolatok, különösen a párkapcsolat legnagyobb ellensége a rossz, betokosodott, megfagyott, rutinszerű kommunikáció. Ezért alkalmanként, amikor már nagyon sok feszültség összegyűlt, igenis hasznos lehet egy jó veszekedés.
A tapasztalat szerint a konfliktusok ügyes vagy ügyetlen kezelése dönti el egy párkapcsolat sorsát. A konstruktív veszekedés célja, hogy jelezzük, hol vannak a bajok, mindketten változzunk annak érdekében, hogy a kapcsolat fejlődni tudjon. De csak akkor leszünk eredményesek, ha megismerjük, begyakoroljuk és be is tartjuk a konstruktív veszekedés szabályait. Ellenkező esetben azon kapjuk magunkat, hogy bár elhatároztuk, most korrektek leszünk, máris olyan dolgokat vagdosunk a másik fejéhez, amelyek garantáltan rontanak a helyzeten.
Fontos, hogy párunk is betartsa a játékszabályokat. A következő szabály, hogy csak fontos dolgokból csináljunk "ügyet", azaz először magunk döntsük el, tényleg akkora nagy-e a sérelem, mint amekkorának érezzük. A párkapcsolati veszekedések nagyon sokszor csak a felszínen szólnak egy adott témáról, mélyebben viszont egészen másról. Ha pedig valóban a párommal van a baj, kérdés, nem csinálok-e a bolhából elefántot? Esetleg meg lehetne neki bocsátani? Vagy átsiklani az egész felett?
Ne veszekedjünk nyilvános helyen, és ne hívjunk tanúkat vagy bírákat. Fontos, hogy mindvégig a témánál maradjunk. Ne vonjunk bele korábbi történeteket, sérelmeket. Ez egyrészt parttalanná teszi a vitát, másrészt könnyen eldurvul a játék. A konstruktív veszekedés talán legfontosabb szabálya, hogy sose lépd túl partnered érzelmi tűrőképességének a határait. Egy tartós együttélésben mindenki tudja, milyen övön aluli ütésekkel lehet letaglózni a másikat. Ne használjuk ezeket az ütéseket, ha csak nem a válást tűztük ki titkos célként…
Hozzászólás zárolva.