Facebook hozzászólás
140

Így is lehet valaki milliárdos lovag…

Az angol származású, mostanra lovagi címmel is rendelkező 62 éves Branson nem csupán sikeres üzletember, de igazi szupersztár is. Első üzletébe 16 évesen kezdett bele, miután otthagyta az iskolát, többek között azért, mert diszlexiája miatt nem könnyen felelt meg az intézmények elvárásainak.

Jót tenni az üzletnek is jót tesz, vagyis társadalmi és környezetvédelmi felelősségünk a kapitalizmus hajtóereje is lehet – vallja Richard Branson, a Virgin-birodalom feje.

Az angol származású, mostanra lovagi címmel is rendelkező 62 éves Branson nem csupán sikeres üzletember, de igazi szupersztár is. Első üzletébe 16 évesen kezdett bele, miután otthagyta az iskolát, többek között azért, mert diszlexiája miatt nem könnyen felelt meg az intézmények elvárásainak. Iskola helyett diákmagazint adott ki, és tanácsadással (!) foglalkozott. 1972-ben döntött úgy, hogy lemezkiadásba kezd. A Virgin Records első produktuma, Mike Oldfield Tubular Bells című albuma ötmillió példányban kelt el. Később olyan sztárok is a kiadóhoz tartoztak, mint a Sex Pistols, Phil Collins, Peter Gabriel vagy a Rolling Stones. Branson 1984-ben elindította a Virgin Airwayst, amely ma is a legnagyobb brit hosszú távon repülő légitársaság.

Miután az anyagiakra már nem volt gondja, megdöntött néhány világrekordot, például a leggyorsabban szelte át hajóval az Atlanti-óceánt. Jellegzetes, polgárpukkasztó megjelenése, széles mosolya és laza stílusú nyilatkozatai még inkább erősítik a rocksztárimidzset, emellett azonban alternatív üzletfilozófiája is fontos eleme az általa létrehozott márkának. A világ leggazdagabb embereinek egyike. A hatalmas vállalatbirodalom vezetője legszívesebben a Karib-szigeteken tartózkodik, nemcsak kellemes klímája miatt, hanem, mint mondja, azért is, mert az időzónák szempontjából remek helyen van.
Furcsaságai közül az egyik, hogy nem használ számítógépet, de még az SMS-eit is a titkárnője intézi. Mindent egy fekete naplóba jegyzetel kézírással, de ez nem akadályozza meg abban, hogy hatalmas hatással legyen a világra. A közvélemény is imádja, mivel előszeretettel tünteti fel magát „kisemberként”, aki túljár a nagyok eszén.

A több száz céget magába foglaló Virgin Group tulajdonosa védi a fogyasztói jogokat, és elkötelezett környezetvédő. Felelős működését olyan ügyek zászlóra tűzése jelenti, mint például a brit nemzeti lottótársaság bevételeinek jótékony célra fordítása, vagy mint az, hogy óvszerforgalmazásba fogott, így teremtve saját platformot arra, hogy felhívhassa a fogyasztók figyelmét az AIDS veszélyeire. Néhány éve 25 millió dollár értékű díjat ajánlott fel annak, aki hosszú távon működő hatékony módszert fejleszt ki az emberi tevékenység által növekvő légköri szén-dioxid- és metánkoncentráció csökkentésére, 2006-ban pedig a károsanyag-kibocsátásban felelős repülő- és vonattársasága teljes éves bevételét – mintegy hárommilliárd dollárt – ajánlott fel klímavédelemre. Kötelezettséget vállalt arra, hogy repülőgépei számára bioüzemanyagot fejlesztet ki, és 2008-ban az övé volt az első olyan kereskedelmi forgalomban használatos repülőgép, amely próbarepülésre ment biohajtással – egészen pontosan egy kókuszdió és a brazil esőerdőkben honos babassupálma termésének olajából összeállított keverékkel. Mostanra váltottak, és a tervek szerint a Virgin-gépek ipari melléktermékekből előállított üzemanyaggal repülnek majd.
– Az olajkészletek kiapadásával fontos az új üzemanyag-megoldások fenntarthatósága, és mivel önmagában az acélipar melléktermékeiből évente több mint 15 milliárd gallon repülőgép-üzemanyag állítható elő, a lehetőség nagyon kecsegtető – nyilatkozott Branson, aki sokat foglalkozik a nukleáris fegyverkezés elleni küzdelemmel is, és Carbon War Room néven létrehozott egy szervezetet, amely a környezeti problémák piaci alapú megoldását kutatja.

Karib-tengeri magánszigetét a világ legzöldebb üdülőhelyévé akarja alakítani, mivel megbocsáthatatlan bűnnek tartaná a csodálatos környezet beszennyezését, amikor a jelentős erejű napsugárzás és az erős szelek éppen elég energiát rejtenek a komplexum fenntartásához. Az elmúlt időszakban azért utazott, hogy cápákon segítsen, most pedig a lakhelyük elhagyására kényszerített gyűrűsfarkú makik számára hoz létre óvóhelyet. Véleménye szerint mielőbb meg kell állítani az erdőirtást, amely tönkreteszi számos faj élőhelyét, és nehézségeket okoz a helyi gazdálkodóknak is, s ehhez a maga módján nyújt segítséget: az általa fenntartott űrállomást állítja szolgálatba, ahol műholdakat használnak majd az erdők mindennapjainak figyelemmel kísérésére.
– tim –
Fotó: TheDWord

Forrás: Piac&Profit Magazin NHD melléklet 2012. március



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!