Van-e visszaút a kómából?
Ez egy eszméletlen állapot, egy nagyon mély álom, amiből a beteget nem lehet felébreszteni. Nincs akaratlagos mozgása, nem válaszol a fény- és fájdalomingerekre – kómában van. Felébredhet valaha?
A kóma mélységétől, szintjétől is függ – melyet orvosi körökben egy 15 pontos rendszerrel határoznak meg,- hogy mi az állapot várható kimenetele.
Az agykárosodásnak oka lehet többek között mérgezés, anyagcsere betegség, trauma, szélütés, oxigénhiány.
"Szerencsés" esetben pár naptól ritkán 2-4 hétig tart. A betegek egy része lassan felébred, mások átmennek vegetatív állapotba, tehát alapvető életműködésük megmarad, megint mások meghalnak. A vegetatív állapotból néhányan bizonyos szintig visszanyerhetik a tudatukat, mások évekig, évtizedekig vegetatív állapotban maradnak. A kómából felépült betegek sorsa az agykárosodás kiterjedésétől függ.
"A betegeket géppel lélegeztetik, tubuson keresztül, ha a kóma hosszabb ideig fennáll, légcsőmetszést végeznek. Ilyenkor a beteg táplálkozni nem képes, nyelni nem tud, orrszondán keresztül táplálják. Az ápolás nagyon fontos része a felfekvések kialakulásának megelőzése, forgatás az ágyban, és a gyógytorna az ízületi zsugorodások, izomsorvadás megelőzésére." – olvasható az informed oldalán.
A leggyakoribb halál ok a másodlagos fertőzések fellépése (tüdőgyulladás, felfekvés).
Természetesen van néhány csodás példa arra is, hogy napok, esetleg hetek múlva a beteg magához tér.
(Egy arkansasi férfi, Terry Wallis 19 évig tartó kóma után tért magához. 19 éves korában, 1984-ben autóbaleset érte, 2003-ban felébredt és beszélni kezdett, azt hitte, hogy 19 éves és Ronald Reagen az elnök.)
Hozzászólás zárolva.