A leggyilkosabb daganat:a hasnyálmirigy-rák
A hasnyálmirigy-rák gyors lefolyású, ám lassan, alattomosan kifejlődő betegség, melynek kb. öt év a túlélési esélye a diagnosztizálást követően! Sajnos, lassan, alattomosan kifejlődő betegségről van szó : a betegek 5 százaléka reménykedhet a teljes felépülésben.
A hasnyálmirigyről
A rózsaszínű színű hasnyálmirigy (pankreász), a hasüreg hát felőli oldalán található, a gyomor mögött, hossza kb. 15 cm, súlya kb. 80 gr. A hasnyálmirigynek kettős funkciója van.
Külső elválasztású mirigy szerepét betöltve húszféle enzimje (pl. a keményítőt és glikogént bontó amiláz vagy a zsírt bontó lipáz) a táplálék emésztésében játszik nagyon fontos szerepet, míg belső elválasztású mirigy jellege abból adódik, hogy hormonjai (inulin és glukagon), a vércukorszint szabályozásában vesznek részt.
A hasnyálmirigy- rák előfordulása
A hasnyálmirigy rosszindulatú daganatos megbetegedései a daganatok okozta halálozást tekintve a negyedik helyen állnak. Elsősorban az 50 év feletti korosztályban fordul elő, és a férfiak közt gyakoribb ez a fajta megbetegedés. Az elmúlt ötven évben Magyarországon kb. tizenötszörösére nőtt a hasnyálmirigy-rák előfordulási aránya, mely évente 1500-1600 ember életét követeli hazánkban.
Kialakulásának oka
Többféle külső és belső tényező együttes megléte okozhatja a hasnyálmirigy-rák kialakulását. Ezek között szerepelnek többek között a különféle vegyipari termékek (pl. a rovarirtó szerek), nehéz fémek, a dohányzás (2-3-szor gyakrabban fordul elő náluk) és alkoholfogyasztás.
Örökletes tényezők is befolyásolhatják kialakulását: például, ha a családban már volt hasonló megbetegedés vagy hasi daganat, de ki kell emelni a cukorbetegség, és az elhízás kockázatnövelő hatását is! Egyes adatok szerint, ha a testsúly-indexünk 5 egységgel nő, ezzel kb. 24 százalékkal megnő a hasnyálmirigy-rákra való hajlamunk is!
A hasnyálmirigy-rák típusai
A hasnyálmirigy-rák gyors lefolyású betegség, melynek kb. öt év a túlélési esélye a diagnosztizálást követően! A rák elsősorban a szerv külső elválasztású mirigyei és a hasnyálmirigy-vezeték hámsejtjeiben alakul ki. De ritkább esetben a hormontermelésért felelős Langerhans-szigetek sejtjeiből is kiindulhat.
A hasnyálmirigy-rák tünetei
Sajnos, lassan, alattomosan kifejlődő betegségről van szó ( a betegek 5 százaléka reménykedhet a teljes felépülésben), így a tüneteket többnyire csak akkor lehet észlelni, mikor a betegség már előrehaladott stádiumban van, és áttéteket képezett a májba, tüdőbe. Ilyenkor az alábbi tünetek figyelhetők meg:
Hozzászólás zárolva.