Facebook hozzászólás
168

Amit a tüdőrákról mindenkinek tudnia kell…

A tüdő életfontosságú szervünk, ezért bármilyen légzési nehézséget fedezünk fel magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz! A tüdőt sajnos sokféle kór támadhatja meg.

Évente körülbelül 8000 áldozata van a tüdőráknak Magyarországon, amely ezzel a legtöbb halálesetet okozó daganatos betegség. Pedig megelőzhető lenne: életmódbeli változtatásokkal és azzal, ha mindenki rendszeresen eljárna szűrésre.

A tüdő felépítése

A tüdő szivacsos szerkezetű, páros szerv, lebenyekből áll. Biztosítja a szervezetnek az oxigén felvételét, itt megy végbe a gázcsere. Belégzéskor a tüdő oxigént von ki a levegőből, kilégzéskor pedig szén-dioxidot bocsát ki magából.

A tüdő betegségei

A tüdő életfontosságú szervünk, ezért bármilyen légzési nehézséget fedezünk fel magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz! A tüdőt sajnos sokféle kór támadhatja meg.

Tüdőgyulladás: nagyon sokféle oka lehet, kiválthatják baktériumok és vírusok is, a tüdőhólyagocskák vagy a hólyagok közötti tér begyullad, melynek veszélyes szövődményei lehetnek.

TBC: azaz a gümőkor, amelyet ugyan ma már lehet gyógyítani, mégis hárommillióan halnak bele évente, a Koch-baktérium terjeszti.

Asztma: allergiás betegségek egyike, a hörgők mindenféle külső ingerre érzékenyen reagálnak.

Tüdőembólia: a tüdőverőerek elzáródása.

COPD: idült elzáródásos tüdőbetegség, amely beszűkíti, majd elzárja a légutakat.

A tüdőrák tünetei:

Sajnos a tüdőrák a kezdeti stádiumban nagyon nehezen ismerhető fel, tüneteket sem okoz mindaddig, amíg a daganat bizonyos nagyságot el nem ért, illetve nem hozott létre áttéteket. Ezért fontos elmenni minden évben tüdőszűrésre, hogy megnyugodhassunk: nincsen semmi baj. Ha azonban a következő tüneteket észleli magán, illetve beleesik a veszélyeztetett rétegbe, forduljon orvoshoz!

Életkor, nem és életmód. Talán nem is kell hangsúlyozni, hogy a dohányzás az egyik legfőbb kiváltó ok, a cigarettafüst hosszan tartó hatása nélkül jóval kevesebben betegednének meg. A férfiak veszélyeztetettebbek, mint a nők, valamint fontos az életkor is: a kórban szenvedők 85%-a ötvenévesnél idősebb.

Köhögés. A tartós köhögés gyanús minden esetben. Ha a dohányos amúgy is szokott köhögni, ám mostanában gyakrabban vagy máskor (például a szokásos reggeli "roham" mellett már éjszaka is), akkor érdemes elmenni szűrésre minél hamarabb!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!