Pénzben mért szerelem
Az esküvő régen jelentős anyagi terheket rótt a menyasszony szüleire, ma ezeket a költségeket általában az ifjú pár állja. Remélhetőleg mindenki életében csak egy ilyen nap van, mert azt is épp elég kifizetni.
Amikor a kislányok esténként az esküvői ruháról, a lagziról és nem utolsósorban a vőlegényről ábrándoznak, a legritkábban számolnak a majdani költségekkel. Pedig az esküvő régen és ma is jelentős anyagi terheket ró az ifjú párra.
A néphagyomány szerint a lányoknak nem árt idejében hozzáfogniuk a szükséges összeg előteremtéséhez. (régen filléreket gyűjtögettek, hogy ezen vásárolhassanak menyasszonyi cipőt) Az ügyesen spóroló menyecske ezzel önmaga és a falu előtt is bizonyította, hogy takarékos asszony válik majd belőle, ami pedig a jó házasság elengedhetetlen feltétele volt.
Sokáig szokásban volt az is, hogy az összes kiadást a menyasszony családja állta – és mindemellett természetesen hozománnyal is ellátta a fiatal lányt.
Manapság a költségek nagyjából egyenlő arányban oszlanak meg a vőlegény és a menyasszony családja között – ebben természetesen a családok anyagi helyzetétől függően nagy egyéni különbségek lehetnek.
Az esküvő elvben viszonylag kevés kiadással is "megúszható": ha a pár nem kíván sem egyházi szertartást tartani, sem lakodalmat ülni. Akkor csupán a polgári ceremónia költségeit kell állniuk: és ez az önkormányzattól, helyszíntől függő összeg.
A hagyományos szertartás azonban a legritkább esetben korlátozódik csupán a házasságkötő-teremre.
A ceremónia egyik legfontosabb tartozéka a ruha. A menyasszonyok számára készült habos, fehér vagy akár a legújabb divatot követő, extravagáns öltözékek kínálata, de a vőlegényeknek szánt öltönyök, nyakkendők és ingek tárháza is szinte beláthatatlan. A legtöbb menyasszonyi ruhakölcsönző 50 000-200 000 forint között kínálja portékáját, ám nem sokkal kerülnek kevesebbe a férfiruhák sem. Érdemes akár varratni is a ruhát, hiszen az anyag és a munkadíj ára nem sokban különbözik a kölcsönzésétől; nem beszélve arról, hogy a menyasszony így akár már kislányai hozományát is megalapozhatja…
A vacsora költségei várostól, étteremtől függően változnak, a menü összege 3000-7000 forint között van, de ehhez még hozzá kell számítanunk az ital, a rövidital, a torta, a menyasszonyi torta, és a pincérek egész éjszakai felszolgálási díjának összegét. A lagzi elmaradhatatlan eleme a zene: a zenészek általában fejenkénti elszámolásban kérik a bérüket, átlagosan 50-100 000 forintot.
Hozzászólás zárolva.