Több embert öl meg évente, mint a háború
Az ENSZ nemrégiben nyilvánosságra hozott adatai szerint 1,2 milliárd ember folyamatosan küzd a túlélésért. Körülbelül 2,6 milliárd ember számára még a latrina legegyszerűbb „fejlett” formája is hiányzik. A helyzet Afrikában és Ázsia egyes részein a legsúlyosabb.
A hasmenéses betegségek, melyek a nyugati civilizációban banális egészségügyi komplikációnak számítanak, az öt évnél fiatalabb gyermekek halálának legsúlyosabb okozói a fejlődő országokban. A hasmenéses megbetegedés évente közel 1,6 millió gyermek haláláért felelős, mégsem kap kellő figyelmet a nyilvánosság, a sajtó vagy a politikusok részéről.
Az ENSZ a közelmúltban figyelmeztetést adott ki, hogy nem csak Afrika és Ázsia, de 2025-re Dél-Európa is komoly vízhiánnyal szembesülhet. Spanyolország egyes részei már most bajban vannak. Amikor Katalóniát 2008-ban rendkívüli szárazság sújtotta, illegális kutak bukkantak fel, és a víz megjelent a feketepiacon. A városnak „vízhidat” kellett felállítania, hogy iható vizet szállítsanak be.
– A probléma sürgős és azonnali. Ha már tavasszal érezhető a vízhiány, felkészülünk rá, hogy a nyár még rosszabb lesz. – mondta Barbara Helferrich az ENSZ Környezeti Igazgatóságának szóvivője a New York Times egyik interjújában.
Hétezer kilométerrel odébb, India Madhya Pradesh állama hasonló helyzeten megy keresztül, ám sokkal komolyabb következményekkel. A klímaváltozás átalakította a régió esőmintáját. Ez, valamint a tény, hogy India vízelosztása rendkívül méltánytalan (a létminimum alatt élők gyakran alig vagy egyáltalán nem jutnak a községi tiszta vízkészletekhez), szó szerint vérontáshoz vezetett. A szegények a legsúlyosabban érintettek. Gyakran mindössze heti egyszer jutnak tiszta csapvízhez. A hozzáférés hiánya néhány embert arra kényszerít, hogy vizet lopjon, illegálisan megcsapolva a községi vízcsatornákat. Az ilyen tettekért gyakran halálbüntetés jár; Indián kívüli jelentések állítják, hogy körülbelül egy tucat embert öltek meg ilyesmiért ebben az évben. Sokan mások a szomszédokkal folytatott harcok során sérültek meg, amelyek gyakran pusztán egy-egy vödörnyi víz miatt alakultak ki.
Az ilyen példák az alapjai a feltevésnek, mely szerint a víz a közeljövőben valószínűleg fegyveres konfliktusok kiváltó oka lehet. – Már tört ki háború az olaj miatt. – mondta William Mitsch, az Ohio State University professzora. – Egyszer már megtörtént. A vízért folytatott háború is lehetséges.
Hozzászólás zárolva.