Ne hallgass! Veszélyes
A pszichológusok szerint talán nincs is olyan ember, akinek ne lenne kisebb-nagyobb verbális önkifejezési zavara. Ráadásul számos, súlyosabb pszichés probléma éppen az önkifejezés nehézségeire vezethető vissza.
Mindeni átélt már az életében olyan pillanatot, amikor "torkán akadt a szó" – nem tudta elmondani, vagy kimondani, amit érez, vagy gondol. Ez még önmagában természetesnek tekinthető, ha a torokszorító percek után megjön a hangunk, megtaláljuk a szavakat és kifejezzük érzéseinket, elmondjuk mondandónkat. Nagyon sokan vannak azonban, aki az ilyen helyzetekben "elnémulnak", divatosan szólva "bedugulnak", mert nem tudják megfelelően megfogalmazni és kimondani, amit szeretnének.
A pszichológusok szerint az önkifejezés technikáját a gyerekkorban tanulja meg az ember, illetve taníthatják meg a szülők, ha odafigyelnek gyermekükre. Ezért nem csoda, ha a felnőttkori önkifejezési zavarok nagy része a gyerekkorra vezethető vissza.
Aki felnőttként nem tud helyesen érvelni, vitatkozni annak gyerekkorában valószínűleg sokszor mondták – szidás kíséretében – a szülei, hogy "Velem ne vitatkozz". Nem hagyták, hogy megpróbáljon védekezni, kifejteni véleményét, vagy ha hagyták is, nem világítottak rá a mondandójában rejlő logikai buktatókra, helytelen fogalmakra és kifejezésekre. Ugyanilyen rossz, ha szülők hagyják, hogy a gyerekek "egymásnak esve" vitatkozzanak, és azt mondják, intézzék el egymás közt. Nem kell igazságosztónak lenni, de jó alkalom arra, hogy a gyerekek megtanuljanak vitatkozni, megismerni, hogyan kell egy más személyiséggel rendelkező valakit meggyőzni.
A túlzott tekintélyelvűség, kötelező tiszteletadás belenevelése a gyerekbe szintén oka lehet a későbbi önkifejezési problémának.
Nem véletlen az sem, hogy a férfiak nagy része képtelen jól kifejezni érzelmeit szóban. Kisfiúként, vagy pláne kamaszként azt tanították neki, hogy az érzelmek kifejezése, a "lelkizés" férfiatlan dolog. A felnőttkori párkapcsolatok legnagyobb problémája – a nők részéről – éppen ez. Nem csak a "szeretlek" szót mondják ki nehezen, hanem a gyengédség egyéb – szóbeli – megnyilvánulását is elfojtják.
Az önkifejezés technikája azonban felnőttkorban is tanulható!
Az első lépés, hogy felismerjük és beismerjük, hogy nem tudjuk jól kifejezni magunkat! Sokan ugyanis hajlamosak a másik félben – partnerben, munkatársakban, főnökökben – keresni a hibát.
Hozzászólás zárolva.