Ránctalanító vizet a bőrnek!
A víz az élet forrása, a szervezet minden sejtjének fontos alkotórésze – ha csökken a bőr víztartalma, megszaporodnak a ráncok, a bőr fakóvá, élettelenné válik.
A bőr 1.5-2 négyzetméterével a test legnagyobb szerve, mely egész sor funkció mellett a szervezet vízháztartását is szabályozza. A bőr hidratáltsági foka azt mutatja, hogy mennyi vizet tárolnak a bőr szövetei.
Amikor a bőr hidratálásáról beszélünk, passzív, közvetlen és aktív hidratálásról beszélhetünk.
Passzív hidratálásnál a vízvesztés megakadályozásáról van szó; a hámra egy olyan láthatatlan filmréteg kerül, amely tömörítő hatása révén megakadályozza a hám vízvesztését, ugyanakkor a porózus olajvegyület lehetővé teszi a bőr légzését.
Közvetlen hidratálás a bőrbe bevitt különböző anyagok segítségével történik, melyek visszatartják a vizet a hámban. Ezek az anyagok egészséges bőrben nagy mennyiségben megtalálhatók (glicerin, fehérjék, karbamid, nátriumsó).
Aktív hidratálás a hámon belüli vízmegkötés módosítását jelenti. A hialuronsav, mukopoliszacharidok stb. feldúsítják a bőr nedvességét, elősegítik a vízmegkötést a szövetekben.
A kozmetikai csúcstermékek mindhárom módon hatnak.
Hogy miért szükségesek bonyolult technológiák a víz beviteléhez? Erre a kérdésre a bőr természetes működése adja meg a magyarázatot:
A bőr gátként viselkedik a felszínére kerülő anyagokkal szemben. A bőrfelszínen található úgynevezett barrier (védőgát) egyrészt megakadályozza a víz kijutását a bőrből – hiszen másképp kiszáradnánk – ugyanakkor gátolja a bőrbe kerülő anyagok felszívódását, ezáltal védi a szervezet belső állandóságát.
Mivel a bőrfelszíni védőgát zsíros természetű, a zsírok és olajok – azaz az ún. bőrrokon anyagok – át tudnak rajta hatolni. Ha azonban vizet szeretnénk bejuttatni, cselhez kell folyamodnunk: a vizes természetű hatóanyagokat zsíros vívőanyagokba kell "csomagolnunk", hogy a védőgát átengedje.
A liposzómák és az ezeknél is kisebb mikroszómák pontosan ilyen csomagocskák.
Fentiekből következik, hogy a hidrogélek, vízpemet, vizes kézzel való bemasszírozás egyáltalán nem képes hidratálni a bőrt.
A legújabb kutatások azt is kimutatták, hogy a bőr stabil környezetben a legegészségesebb.
Lényegében mellékes, hogy párás vagy száraz-e a környezet – a bőrt a páratartalom változása teszi vízhiányossá. Ez ellen speciális "szigetelőtechnológiát" alkalmaznak az újgenerációs hidratálókrémekben.
Hozzászólás zárolva.